flaga ukrainy

i

Autor: fot. małgorzata tobiasz

Uchodźcy kwaterują się w Polsce. Rynek wynajmu będzie przeciążony!

2022-03-02 15:18

Wojna na Ukrainie spowodowała, że do Polski przyjechało już setki tysięcy uchodźców. Jak długo będą przebywali w naszym kraju, trudno powiedzieć. Wiadomo, że potrzebne są dla nich mieszkania gotowe do wynajęcia, a tych według ekspertów jest zdecydowanie za mało. Cześć uchodźców zostanie u nas dłużej, poszerzając na stałe grono najemców.

Przez kilka dni od wybuchu wojny na Ukrainie do Polski przyjechało blisko pół miliona uchodźców. Ile ich napłynie w kolejnych dniach – nie wiemy. Tak duża liczba przyjeżdżających Ukraińców zdecydowanie wpłynie na rynek wynajmu mieszkań w Polsce. Lokali jest nawet kilka razy za mało.

Pomoc dla Ukraińców: Jak odliczyć wsparcie od podatku?

Jak podaje Puls Biznesu - według szacunków Hanny Milewskiej-Wilk, specjalisty ds. mieszkalnictwa w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów, można założyć, że na początku lutego 2022 r. mieliśmy około 100 tys. lub nieco mniej mieszkań, domów i pokojów gotowych do wynajęcia. – Polski rynek najmu to nieco ponad milion mieszkań. Mieszkania przeważnie mają najemców. Na podstawie danych Unirepo z monitorowania ogłoszeń w styczniu na 38 portalach było ponad 213 tys. ogłoszeń mieszkań do wynajęcia i ponad 15 tys. domów na wynajem, ale te liczby należałoby podzielić co najmniej na pół, ponieważ powtórki ogłoszeń to nawet 80 proc. – mówi Hanna Milewska-Wilk.

Dworzec w Przemyślu wypchany po brzegi. Coraz więcej uchodźców z Ukrainy w Polsce

HRE Investment ocenia, że jest 40-60 tys. lokali gotowych do wynajęcia. Według firmy nawet zakładając, że w każdym mieszkaniu mieszkać mogą po cztery osoby, to i tak rynek najmu jest w stanie zabezpieczyć potrzeby mieszkaniowe zaledwie 160-240 tys. osób. Spora część uciekających przed wojną na Ukrainie udaje się od razu do rodzin i przyjaciół mieszkających już wcześniej w Polsce.

100 zł na zakup dekodera. Musisz go mieć, inaczej wyłączą ci telewizję

Mogą oni wynajmować u nas 300- 400 tys. mieszkań. Firma szacuje też, że nawet 80 proc. uchodźców zostanie u nas, zwłaszcza jeśli będą mogli pracować, poszerzając na stałe grono najemców. Zdaniem Hanny Milewskiej-Wilk, mamy wyzwanie, któremu nie sprosta rynek najmu, na którym dominują małe mieszkania, a teraz potrzebujący lokali to przede wszystkim rodziny z dziećmi.

Sonda
Czy zaangażowałeś się w jakiś sposób w pomoc dla Ukrainy?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze