Uchodźcy w Przemyślu

i

Autor: Anna Cichy

Polska otrzyma pieniądze za pomoc Ukraińcom? KE szykuje grube miliardy

2022-03-02 9:35

Wojna na Ukrainie wywołała również kryzys migracyjny. Tysiące Ukraińców ucieka przed wojną chroniąc życie i swoich bliskich i szukając spokoju za granicą, w tym w Polsce. Jak wskazuje niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" to właśnie nadwiślański kraj jest kluczowy w kontekście przyjmowania uchodźców. To my bezpośrednio graniczymy z Ukrainą i to na naszym rynku pracy jedną z głównych siłą są Ukraińcy. Wed3ług źródeł RMF24 w Komisji Europejskiej, Polska może liczyć na ogromne wsparcie finansowe wspólnoty.

Polska pomaga uchodźcom z wojny na Ukrainie

Polska cały czas działa w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy. W województwie lubelskim zorganizowany hub humanitarny, a z Przemyśla ruszył pociąg ze wsparciem medycznym dla ofiar wojny. Ponadto wielu Polaków włącza się w pomoc charytatywną. Oczywiście takie działania kosztują i choć niewątpliwie są warte każdych pieniędzy, to pomoc Ukrainie nie może spoczywać na barkach tylko jednego państwa wspólnoty.

Dlatego też niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser zapowiedziała, że Niemcy również przygotowują się do udzielenia schronienia i wsparcia humanitarnego. Jednak w pierwszej kolejności zakładają udzielenie pomocy w krajach, które graniczą z Ukrainą, w tym w Polsce. Nie ma wątpliwości, że nadwiślański kraj stał się istotnym korytarzem humanitarnym.

Uchodźcy na polskiej granicy

Unia Europejska wesprze wysiłki Polski w pomocy uchodźcom

Jak podaje Katarzyna Szymańska-Borginon z RMF24, źródła w KE donoszą, że pół miliarda euro zostanie przeznaczone dla Ukrainy, a także dla Polski i innych krajów przyjmujących uchodźców. Wsparcie argumentowane jest tym, że to Polska przyjmie prawdopodobnie najwięcej ofiar wojny na Ukrainie.

Na temat wsparcia od Brukseli wypowiedział się Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej. Przyznał, że organizując pomoc humanitarną nie myślano o tym, czy Unia Europejska ich wesprze finansowo. Wygląda jednak na to, że premier nie ma powodów do obaw i w tej kwestii UE przemawia jednym głosem.

Sonda
Czy sankcje pomogą zatrzymać działania W. Putina?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze