świadczenia

i

Autor: SUPER EXPRESS, SHUTTERSTOCK świadczenia

Świadczenia socjalne

Uchodźcy z Ukrainy bez 500 plus i świadczeń socjalnych? Zaskakujące stanowisko rządu

2023-09-19 9:53

"Nic nie jest na stałe dane, tylko na okres trwającego konfliktu zbrojnego i przepisy po prostu wygasną na początku przyszłego roku" - powiedział Piotr Müller, rzecznik rządu, w wywiadzie udzielonym Polsat News, odnosząc się do kwestii świadczeń dla uchodźców z Ukrainy w Polsce.

Świadczenia dla uchodźców z Ukrainy

W programie "Gość Wydarzeń" poseł Artur Dziambor, kandydujący do Sejmu z list Trzeciej Drogi, stwierdził, że rząd prowadził wsparcie socjalne dla Ukraińców w Polsce "bez pomyślunku". Rzecznik rządu, Piotr Müller, odniósł się do tej kwestii, sugerując, że przepisy dotyczące wsparcia socjalnego dla uchodźców z Ukrainy prawdopodobnie nie zostaną w dużej mierze przedłużone.

Müller zaznaczył, że obecnie, kiedy konflikt jest bardziej znany, a linie sporu i możliwości pomocy międzynarodowej są jasne, społeczność międzynarodowa powinna się w szerszym zakresie zaangażować. Przypomniał także, że obowiązujące przepisy mają charakter czasowy i wygasną na początku przyszłego roku. Nie ma jeszcze decyzji o przedłużeniu tych przepisów, co podkreślił rzecznik rządu.

Kryzys zbożowy w relacjach polsko-ukraińskich

Kość niezgody w relacjach polsko-ukraińskich jest kryzysem zbożowym. Polska wprowadziła embargo na import zboża i produktów rolnych z Ukrainy, z wyjątkiem towarów przewożonych w tranzycie do zachodnioeuropejskich portów morskich. Mimo że Komisja Europejska zniosła unijne embargo, Polska, wraz z Czechami i Słowacją, postanowiła utrzymać swoje ograniczenia.

Władze w Kijowie zapowiedziały zaskarżenie tych jednostronnych decyzji do Światowej Organizacji Handlu. Rzecznik rządu podkreślił, że Polska wspiera Ukrainę przed napaścią rosyjską ze względu na swoje bezpieczeństwo, ale nie zrezygnuje z embarga nawet pod presją moralną czy prawną. Stwierdził, że skarga do WTO nie wpłynie na stanowisko Polski w tej kwestii.

QUIZ PRL. Bliskie spotkania, czyli PRL i UFO.

Pytanie 1 z 10
Pytanie na rozgrzewkę. Czarna Wołga była:
Quiz tajemnice PRL
Pieniądze to nie wszystko - Tadeusz Białek [KARPACZ 2023]
Najnowsze