szpital

i

Autor: Oddział Neurologiczny wraz z Pododdziałem Udarowym 107. Szpitala Wojskowego w Wałczu

Ujawniono zarobki lekarzy covidowych. Pół miliona złotych w dziesięć miesięcy

2022-01-14 9:11

Były poseł Kukiz'15 złożył oficjalne zapytanie do szpitali w Wadowicach i Suchej Beskidzkiej o maksymalnych zarobkach lekarzy w trakcie pandemii. Jak przyznał w rozmowie z Wirtualną Polską, są to kwoty, które "zrobią wrażenie na opinii publicznej". Okazało się, że polityk się nie mylił, rekordzista zarobił pół miliona złotych w ciągu dziesięciu miesięcy. To równowartość czasowa trzech, czy nawet czterech etatów.

Zarobki lekarzy covidowych. Rekordzista zarobił pół miliona w niecały rok

Józef Brynkus złożył zapytanie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Jak się okazało, najwyższa miesięczna pensja lekarza w ZOZ Wadowice (woj. małopolskie) wyniosła 44,6 tys. zł. Jednorazowe wynagrodzenie lekarza na umowie cywilnoprawnej wyniosło 72,1 tys. zł. Przez styczeń-październik w 2021 roku, pracownik personelu medycznego zarobił ponad pół miliona złotych, a konkretniej 515 tys. zł.

ZOBACZ Pensje w Polsce 2022. Najwolniejszy wzrost płac od lat

Kryzys w Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu, lekarze masowo składają wypowiedzenia

Z kolei w szpitalu w Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie) najwyższe wynagrodzenie miesięczne dla lekarza wyniosło 35,2 tys. zł, dla pielęgniarki 16,2 tys. zł. Warto jednak zaznaczyć, że w obu przypadkach do pensji wliczono dodatki covidowe wypłacane co miesiąc, oraz wynagrodzenie za dyżury. Przykładowo w Wadowicach jeden pracownik za same dyżury zarobił 18 tys. zł.

Skąd tak wysokie zarobki lekarzy? Dyrektor szpitala wyjaśnia

Wirtualna Polska otrzymała komentarz od dyrektora szpitala w Wadowicach. Jak się udało ustalić, wysokie miesięczne wynagrodzenia wynikają z najcięższych momentów w pandemii, podczas których część szpitali przekształcono w oddziały covidowe. W efekcie lekarze byli zatrudniani na umowach z nielimitowanym czasem pracy. Niektórzy pracowali niemalże ponad swoje siły.

Sonda
Czy lekarze w Polsce są odpowiednio wynagradzani?

Jak powiedział w rozmowie z WP przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel, pensja lekarza bez dodatków i wypłat za dyżury to 7250 zł. Jak stwierdził, 18 tys. zł miesięcznie za dyżury to równowartość trzech, lub nawet czterech etatów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze