Ujawniono zarobki lekarzy covidowych. Pół miliona złotych w dziesięć miesięcy

2022-01-14 9:11
szpital
Autor: Oddział Neurologiczny wraz z Pododdziałem Udarowym 107. Szpitala Wojskowego w Wałczu

Były poseł Kukiz'15 złożył oficjalne zapytanie do szpitali w Wadowicach i Suchej Beskidzkiej o maksymalnych zarobkach lekarzy w trakcie pandemii. Jak przyznał w rozmowie z Wirtualną Polską, są to kwoty, które "zrobią wrażenie na opinii publicznej". Okazało się, że polityk się nie mylił, rekordzista zarobił pół miliona złotych w ciągu dziesięciu miesięcy. To równowartość czasowa trzech, czy nawet czterech etatów.

Zarobki lekarzy covidowych. Rekordzista zarobił pół miliona w niecały rok

Józef Brynkus złożył zapytanie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Jak się okazało, najwyższa miesięczna pensja lekarza w ZOZ Wadowice (woj. małopolskie) wyniosła 44,6 tys. zł. Jednorazowe wynagrodzenie lekarza na umowie cywilnoprawnej wyniosło 72,1 tys. zł. Przez styczeń-październik w 2021 roku, pracownik personelu medycznego zarobił ponad pół miliona złotych, a konkretniej 515 tys. zł.

ZOBACZ Pensje w Polsce 2022. Najwolniejszy wzrost płac od lat

Kryzys w Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu, lekarze masowo składają wypowiedzenia

Z kolei w szpitalu w Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie) najwyższe wynagrodzenie miesięczne dla lekarza wyniosło 35,2 tys. zł, dla pielęgniarki 16,2 tys. zł. Warto jednak zaznaczyć, że w obu przypadkach do pensji wliczono dodatki covidowe wypłacane co miesiąc, oraz wynagrodzenie za dyżury. Przykładowo w Wadowicach jeden pracownik za same dyżury zarobił 18 tys. zł.

Skąd tak wysokie zarobki lekarzy? Dyrektor szpitala wyjaśnia

Wirtualna Polska otrzymała komentarz od dyrektora szpitala w Wadowicach. Jak się udało ustalić, wysokie miesięczne wynagrodzenia wynikają z najcięższych momentów w pandemii, podczas których część szpitali przekształcono w oddziały covidowe. W efekcie lekarze byli zatrudniani na umowach z nielimitowanym czasem pracy. Niektórzy pracowali niemalże ponad swoje siły.

Sonda
Czy lekarze w Polsce są odpowiednio wynagradzani?

Jak powiedział w rozmowie z WP przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel, pensja lekarza bez dodatków i wypłat za dyżury to 7250 zł. Jak stwierdził, 18 tys. zł miesięcznie za dyżury to równowartość trzech, lub nawet czterech etatów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze