PIT-0 dla pracujących emerytów formą ulgi dla seniorów. Zobacz jak zaoszczędzić na podatku w 2022

2022-06-23 9:57
PIT
Autor: SHUTTERSTOCK PIT-0 dla pracujących seniorów

Seniorzy, którzy mimo nabycia uprawnień do emerytury czasowo zrezygnują z jej pobierania i pozostaną aktywni zawodowo mogą korzystać z PIT-0 dla seniora. Osoby te nie będą płacić podatku od przychodów z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej – do kwoty 85 528 zł rocznie.

PIT-0 to nowa ulga dla seniorów, wprowadzona w 2022 roku przez Polski Ład. Z ulgi mogą skorzystać osoby zatrudnione na umowę o pracę (opodatkowane według skali) oraz przedsiębiorcy opodatkowani według skali, jak też stawką liniową 19 proc. czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ile można zyskać na PIT-0 dla pracujących seniorów?

Pracujący seniorzy, którzy czasowo zrezygnują z pobierania emerytury, będą zwolnieni z PIT do kwoty 85,528 zł. Dodatkowo pracujący seniorzy, niepobierający emerytury i rozliczający się według skali podatkowej, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).

Zobacz też: Świetna wiadomość dla seniorów. Będzie wysoka waloryzacja dodatków do emerytur. O ile wzrosną świadczenia emerytów?

Z ulgi dla pracujących seniorów mogą skorzystać osoby, które spełnią następujące warunki:

* osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),

pozostają w zatrudnieniu,

* nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej.

* osoby, które mają przyznaną emeryturę, ale jej nie pobierają, ponieważ nie rozwiązały stosunku pracy (mają zawieszone prawo do emerytury).

Osoby zainteresowane  ulgą dla pracujących seniorów powinny sprawdzić kalkulacje jej opłacalności w  indywidualnej sytuacji -  podaje portal rp.pl.

– Podatnik zainteresowany ulgą dla pracujących seniorów powinien najpierw przeprowadzić kalkulacje jej opłacalności w jego indywidualnej sytuacji. Może to być atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które mają niską emeryturę ze względu na płacone w przeszłości niskie składki. Dzięki rezygnacji ze świadczeń mogą uzyskać wynagrodzenie wolne od podatku nawet do 115 tys. zł – w przypadku rozliczenia według skali. Jednocześnie zwiększają podstawę wymiaru emerytury na kolejne lata –mówi dla rp.pl Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym KPMG w Polsce. – Co ważne, organy podatkowe zajmują korzystne dla podatników stanowisko. Zgadzają się, że podatnik może zrezygnować z ulgi i zacząć pobierać świadczenia w dowolnym momencie, np. w wyniku pogorszenia stanu zdrowia, ale też gdy przewiduje, że przekroczy ustawowy limit dochodów zwolnionych od podatku – dodaje Grzegorz Grochowina.

Kongres 590 - Barbara Socha, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej

Jakie przychody obejmuje ulga dla pracujących seniorów?

Zwolnienie dotyczy przychodów:

* z pracy na etacie (umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy),

* z umów zlecenia zawartych z firmą,

* z działalności gospodarczej opodatkowanych według skali podatkowej, 19 proc. podatkiem liniowym, stawką 5 proc. (tzw. ulga IP Box) oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Sonda
Czy skorzystasz z PIT-0 dla emerytów?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze