Artur Soboń

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS Artur Soboń

Zmiany podatkowe

Ulga na wynajem wróci? Minister Soboń niczego nie wyklucza

2022-10-19 14:00

Deweloperzy chcą aby rząd przywrócił ulgę na wynajem, co pomogłoby zmniejszyć problem z dostępnością mieszkań w Polsce. Wiceminister finansów Artur Soboń przyznał, że zmiany podatkowe nie mogą rozwiązywać wszystkich problemów. Jednak nie wykluczył wprowadzenia ulgi deklarując, że "jest otwarty na rozmowy".

Ulga na wynajem wróci? Deweloperzy chcą zmian

W trakcie V Kongresu Deweloperskiego w Poznaniu Prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Grzegorz Kiełpsz apelował o szybkie działania w sprawie ustabilizowania sytuacji na rynku budowlanym i mieszkaniowym. Jego zdaniem należy wprowadzić ulgę na wynajem, która byłaby rozliczana już od 2023 roku.

Jak z kolei zaznaczał ekspert PZFD Sebastian Juszczak, podobne rozwiązanie zastosowane w Francji  pozwoliło zwiększyć liczbę mieszkań oddanych do użytkowania d0 381 tys. lokali w 2020 roku, co było najlepszym wynikiem w Unii Europejskiej. Ulga polegałaby na możliwości odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na budowę oraz zakup mieszkania w budynku wielorodzinnym, w którym znajdują się inne mieszkania przeznaczone do wynajmu. Z ulgi można skorzystać we Francji, jeśli nie pozbędzie się nieruchomości przez 10 lat.

Pieniądze to nie wszystko. Waldemar Buda

Artur Soboń nie wyklucza ulgi na wynajem

Jednym z gości V Kongresu Deweloperskiego był wiceminister finansów Artur Soboń. Przedstawiciel resortu został zapytany o propozycję PZFD w sprawie ulgi na wynajem. Jego zdaniem, komplikowanie systemu podatkowego nie jest dobry pomysłem. 

Nie wszystkie kwestie da się załatwić systemem podatkowym. Co więcej taka próba przez skądinąd ostatnie dziesięciolecia załatwiania w różny sposób różnych kwestii przez system podatkowy trochę go skomplikowała - mówił Soboń.

Wiceminister finansów przyznał jednak, że ministerstwo "nie jest zamknięte na rozmowę", ale podkreślił, że rozwiązanie mogłoby zostać wprowadzone najwcześniej w 2024 roku. Podkreślał, że podjęto już inicjatywy wspierające konsumpcję na rynku mieszkań, choćby w postaci wakacji kredytowych. Podkreślał jednocześnie, że trzeba wzmacniać czynniki podażowe.

- To jest to, co robiliśmy do tej pory, czyli całość narodowego programu mieszkaniowego i to jest wzmocnienie tych instytucji, które powstawały w ostatnich latach, czy w zakresie budownictwa społecznego, komunalnego, współpracy z samorządami itd., także porządną reformę planowania przestrzennego - stwierdził Soboń.

Sonda
Czy masz mieszkanie własnościowe, czy wynajmujesz?

Ulga na wynajem skończyła się w 2001 roku. PZFD chce jej powrotu

Ulga na wynajem działała w Polsce w latach 1997-2001, wynosiła maksymalnie 189 tys. zł i wg. obliczeń firmy JLL przyczyniła się do budowy ok. 100 tys. mieszkań w Polsce. PZFD chce, aby na 2022 rok wynosiła 374 290 zł.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze