Czarnek

i

Autor: Art Service/Super Express, ZNP Czarnek

Tragedia w oświacie!

Uwłaczające wypłaty nauczycieli za styczeń. Ujawnili paski płacowe! Będziesz w szoku

2023-01-12 9:06

"Od początku 2023 r. ZNP alarmuje, że zasadnicze wynagrodzenie początkującego nauczyciela jest niższe od aktualnej płacy minimalnej w kraju, która od 1 stycznia wzrosła do 3 tys. 490 zł brutto (a od lipca ta minimalna wyniesie 3 tys. 600 zł brutto). ZNP przypomina, że zapowiadane podwyżki zgodnie z projektem budżetu to tylko 7,8 proc., zatem znaczącej poprawy zarobków w oświacie nie będzie" - informuje Onet.pl, który sprawdził wypłaty belfrów w styczniu. Ile wyniosły?

Szokująco niskie wypłaty belfrów w styczniu!

Jak przypomina Onet.pl, zgodnie z obecnymi przepisami (jeszcze bez zapowiedzianych podwyżek) nauczyciel zaczyna jako "początkujący" (z wynagrodzeniem zasadniczym 3 424 zł brutto, jeśli ma tytuł magistra), potem może awansować na "mianowanego" (odpowiednio 3 597 zł brutto), zaś najliczniejszą grupę w oświacie stanowią "dyplomowani" (4 224 zł brutto zasadniczego przy tytule magistra). To ile dostali wypłaty nauczyciele w styczniu?

"Niewiele ponad minimalną krajową otrzymała za styczeń 2023 r. anglistka pracująca na pełnym etacie w jednej z wrocławskich podstawówek – to pierwsza z nauczycielek, która zdecydowała się na pokazanie Onetowi swojego "paska". Na jej ostatnią pensję w wysokości 3 595, 20 zł  brutto złożyły się: wynagrodzenie zasadnicze dla magistra początkującego w zawodzie, czyli 3 424 zł brutto oraz "wysługa" – 171,20 zł brutto. Na konto trafiło 2 781,09 zł ." czytamy na Onet.pl.

Jak wyglądają styczniowe "paski" bardziej doświadczonych pracowników oświaty? - pyta Onet.pl

Jak czytamy, nauczycielka jednego z przedmiotów przyrodniczych – jak opowiada – w czołowym liceum z Poznania. Na jej ostatnią pensję w wysokości 4 442, 67 zł brutto złożyły się: wynagrodzenie zasadnicze dla magistra-nauczyciela mianowanego, czyli 3 597 zł brutto oraz dodatki – motywacyjny w wysokości 150 zł brutto, za wychowawstwo, czyli 300 zł brutto oraz stażowy w wysokości 395 zł, 67 zł  brutto. Na konto trafiło 3 358 zł, 56 zł netto.

 Najbardziej doświadczona z nauczycielek, która zdecydowała się pokazać Onetowi styczniowy "pasek", to – jak się przedstawia – wieloprzedmiotowiec z podstawówki w mieście poniżej 20 tys. mieszkańców. Jak informuje Onet.pl, na pensję za styczeń w wysokości 5195, 52 zł brutto złożyły się: wynagrodzenie zasadnicze dla magistra-nauczyciela dyplomowanego, czyli 4 tys. 224 zł brutto oraz dodatki – za "wysługę" w wysokości 844, 80 zł brutto oraz motywacyjny, czyli 126, 72 zł brutto. Na konto trafiło 3 685, 59 zł netto. I tyle zarabiam po 32 latach pracy w zawodzie – sumuje nauczycielka.

Minister edukacji uspokaja

Według Onet.pl. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, wskazał – w miniony weekend na antenie Radia Maryja – że takie zjawisko to efekt "trzymania" ustawy budżetowej na bieżący rok przez Senat: Sejm już ją zatwierdził, a dopiero przejście całej ścieżki legislacyjnej pozwoli ministrowi na wydanie rozporządzenia w sprawie podwyżek, zresztą wypłacanych z wyrównaniem od stycznia 2023 r.

Tymczasem Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) domaga się wypłaty jednorazowego dodatku inflacyjnego. Związkowcy skierowali do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym wskazali źródło jego finansowania. Resort edukacji nie odpowiedział na wezwanie.

Sonda
Twoim zdaniem:
Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak

Co jest nie tak z polską edukacją? Posłuchaj rozmowy!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze