Chcą sprawdzić, czy żyjemy w symulacji i planują eksperyment. Czy Matrix to prawda?

i

Autor: Pexels

Technologie

W Empiku można już płacić spojrzeniem. Ruszają płatności biometryczne w Polsce

12 czerwiec 2024 to data początkowa możliwości płacenia skanem twarzy lub tęczówek oczu. Taką nowość udostępnia Empik we współpracy z Mastercard. Kilka lat temu podobna innowacja płatnicza powstała w Chinach.

12 czerwca 2024 – początek płacenia skanem twarzy. Polska europejskim pionierem

12 czerwca br. w pięciu sklepach Empik pojawi się możliwość płacenia przy pomocy skanu twarzy i tęczówek oczu - poinformowano podczas konferencji prasowej Mastercard, PayEye i Empiku. Dodano, że jest to efekt pilotażowego programu tych trzech firm.

Jak podkreśliła podczas środowej konferencji prasowej dyrektorka generalna Mastercard w Polsce Marta Życińska, Polska jest pierwszym w Europie krajem, który został włączony do programu Mastercard Biometric Checkout, który pozwala firmom technologicznym i fintechom "tworzyć wspólnie innowacyjne projekty".

Jak rozpoczyna się płacenie skanem twarzy w Polsce?

Przedstawiciele Mastercard, PayEye i Empiku poinformowali, że od 12 czerwca br. w wybranych punktach sieci Empik będzie można autoryzować płatność za pomocą technologii fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Przekazano, że wprowadzenie tej technologii to efekt wspólnego pilotażu tych trzech firm. Rozwiązanie ma pozwolić na płacenie za zakupy przy pomocy skanu tęczówek oczu oraz twarzy, bez konieczności korzystania z fizycznej karty płatniczej, telefonu lub zegarka.

"Jesteśmy (...) dumni, że dostarczamy (...) pierwsi na świecie technologię opartą o fuzję biometrii(…)”- powiedział szef PayEye Daniel Jarząb.

Stwierdził, że "płacenie oczami" to - jego zdaniem - nowa rewolucja, która po płatnościach bezstykowych "jest chyba największą rewolucją, która czeka w tej chwili świat". Podkreślił też, że typ płatności wprowadzany na polski rynek, czyli połączenie skanu tęczówek i twarzy, jest pierwszym na świecie.

Jak poinformowała z kolei prezeska grupy Empik Ewa Szmidt, pilotaż potrwa co najmniej trzy miesiące z możliwością przedłużenia.

Czy możliwość płacenia skanem twarzy to powód do radości?

Innowacja w postaci zapłaty skanem twarzy kilka lat temu została udostępniona w Chinach. W tym samym kraju miejskie kamery mają wbudowaną funkcję biometrycznego rozpoznawania twarzy. To drastycznie ogranicza prawo do prywatności i może budzić skojarzenia ze społeczeństwem orwellowskim.

Pilotażowy projekt płatności skanem twarzy jest co prawda dla chętnych jednak przyczyni się do rozwoju tego typu technologii rodem z Chin. Obecne systemy oprogramowania kamer potrafią rozpoznawać również emocje.

Pieniądze to nie wszystko Maciej Wilk

QUIZ PRL: Szkoła w czasach PRL-u. Jeśli chodziliście, musicie to pamiętać!

Pytanie 1 z 15
Autorem „Elementarza” był:
Quizu o PRL- Szkoła

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze