Gazprom

i

Autor: AP Unia Europejska zaczęła wykorzystywać rezerwy gazu

W Europie zaczął się kryzys gazowy. Jest pierwszy sygnał. Rosjanie już to odnotowali

2022-06-20 14:41

Unia Europejska zaczęła wykorzystywać rezerwy gazu, które zwykle są przechowywane do szczytu okresu zimowego. W tym tygodniu pierwszy raz od połowy kwietnia zmniejszył się wolumen gazu w europejskich magazynach. To jasna oznaka eskalacji kryzysu energetycznego w regionie - ostrzega "Bloomberg". Rosjanie już zdążyli ten fakt odnotować. Staremu Kontynentowi grozi teraz racjonowanie gazu.

Europa w kryzysie. Korzysta z rezerw gazu!

W odpowiedzi na wsparcie Europy dla Kijowa, Rosja ograniczyła dostawy gazu. Według danych Gas Infrastructure Europe można dostrzec dość oczywistą eskalację kryzysu energetycznego w regionie. Pierwszy raz od połowy kwietnia spadł poziom zmagazynowania surowca. W tym tygodniu magazyny były wypełnione w 52 proc., po czym współpczynnik spadł o 1 punkt procentowy. Jak powiedział szef strategii surowcowej w ING Groep NV, takie sytuacje w obecnym sezonie zwykle nie występują i nie powinny mieć miejsca. - Będzie to niepokojące dla rynku i prawdopodobnie utrzyma presję na wzrost cen gazu na Starym Kontynencie - podkreślił.

Czy Europa będzie miała gaz na zimę? 

17 czerwca 2022 r. Europa odczuła kolejne naciski ze strony Kremla. Włoskie przedsiębiorstwo energetyczne Eni zaapelowało, że obetnie o połowę dostawy gazu do tego kraju. Z kolei francuski operator sieci wyznał, że do Francji nie dociera już gaz rosyjski poprzez rurociągi z Niemiec.

Jak wskazała agencja prasowa “Bloomberg”, działania Kremla mogą spowodować zakłócenie w uzupełnianiu magazynów, które zaplanowane jest na tegoroczne lato. Bardzo możliwe, że Europie nie uda się osiągnąć swojego celu, jakim było uzupełnienie magazynów na zimę w co najmniej 80 proc. Całkowite wstrzymanie przepływu surowca przez Nord Stream doprowadziłby do tego, że Europa miałaby zgromadzone zaledwie 59 proc. gazu.

e–Polska Odbudowa Ukrainy

Europa poszukuje nowych dróg przesyłu gazu

Obecnie zapasy gazu Europy pozwoliłyby na funkcjonowanie państw Unii na minimum półtora miesiąca. Cały czas jednak poszukuje nowych dróg przesyłu gazu, aby móc odciąć się od Rosji. Agencja prasowa “Bloomberg” poinformowała, że Bruksela pracuje nad zawarciem umowy dot. sprowadzania gazu izraelskiego w postaci skroplonego surowca przez Egipt.

Sonda
Czy wolisz drożyznę niż rosyjski gaz?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze