Polska po wyborach 2023. Zmiany dla firm po wyborach. Przedsiębiorcy powinni się ucieszyć

i

Autor: Shutterstock

Nowe przepisy

W kieszeniach Polaków zostanie 1600 zł więcej! Już od tego roku

2024-06-11 14:16

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwia raz w roku zawieszenie płatności ubezpieczeń społecznych. Wakacje od płacenia składek dotyczą przeszło 1,7 mln mikroprzedsiębiorców zatrudniających do 9 osób plus właściciel. Z wakacji składkowych będą mogli skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa), a wsparcie będzie udzielane w trybie pomocy de minimis. Od kiedy przepisy wchodzą w życie? Ile zyskasz na wakacjach od składek ZUS?

Wakacje od składek. Jakie warunki i na jakich zasadach otrzymasz pomoc?

Zgodnie z przewidywaniami ustawa wejdzie w życie od 1 listopada. Oprócz warunku zatrudnienia, dochody takiego przedsiębiorstwa nie mogą w ciągu ostatnich dwóch lat przekroczyć 2 mln. euro. Co istotne, wakacje nie oznaczają konieczności zawieszenia prowadzenia firmy można zatem osiągać w tym czasie dochody i wystawiać faktury oraz rachunki. Z wakacji nie będą mogły korzystać osoby, które prowadzą firmę i wykonują działalność na rzecz poprzedniego pracodawcy. 

Aby skorzystać z wakacji od składek, należy złożyć wniosek do ZUS, za pomocą elektronicznego formularza. Ważny jest też termin. Wniosek o zawieszenie składek należy złożyć w miesiącu poprzedzającym ten, w którym nie będziemy płacić. Przykładowo jeśli chcemy zawiesić płatność w kwietniu, wniosek należy złożyć w marcu, ale nie wcześniej. 

Ile zyskasz na wakacjach od składek?

Na wakacjach najwięcej zyskają mikroprzedsiębiorcy opłacający tzw. pełny ZUS. W tym roku wynosi on 1485,31 zł, natomiast w 2025 r. składki podlegające wakacjom składkowym będą jeszcze wyższe:

  • składka emerytalna: 1004,77 zł;
  • składka rentowa: 411,79 zł;
  • składka wypadkowa: 85,96 zł;
  • składka na Fundusz Pracy/Solidarnościowy: 126,11 zł; 
  • składka chorobowa: 126,11 zł.

W sumie w 2025 r. maksymalnie będzie można zawiesić składki w wysokości 1628,63 zł. Według rządowych szacunków, z wakacji będzie mogło skorzystać ok. 1,7 mln osób.

Przypomnijmy, że drastyczne tegoroczne podwyżki składek, napędza dwukrotny wzrost płacy minimalnej. Po drugiej podwyżce od lipca 2024 roku, podstawa wymiaru ulgowych składek ZUS wzrośnie do 1290 zł. W związku z tym należności za okres lipiec - grudzień 2024 wzrosną do poziomu 408,17 zł. 

Koszt wprowadzenia tej ulgi dla przedsiębiorców oszacowano na blisko 1,6 mld. zł w tym roku. Jak prognozuje resort rozwoju i technologii w latach 2024-2034 koszt wakacji składkowych wyniesie ok. 20,24 mld zł.

EKG 2024 Monika Constant

Quiz PRL. Lektury szkolne w PRL-u, czyli co autor miał na myśli?

Pytanie 1 z 10
Bohater "Plastusiowego pamiętnika" mieszkał w:
Maria Kownacka podczas uroczystości wręczenia nagrody Orlego Pióra w Warszawie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze