Seniorzy

i

Autor: Shutterstock

Emerytury w Polsce

To najlepszy miesiąc do przejścia na emeryturę! Nawet Kaczyński wykorzystał ten trik!

2023-05-23 2:40

W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę? Co ciekawe, miesiąc w którym zdecydujemy się zakończyć pracę, może mieć znaczenie dla wysokości naszego świadczenia. Według ekspertów w lutym nastąpiła prawdziwa kumulacja dla emerytów i to był najlepszy moment przejścia na emeryturę. Okazuje się jednak, że nie wszystko stracone i jeszcze jeden miesiąc może być równie korzystny. Poniżej zdradzamy dlaczego. Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

Luty 2023 - to był najlepszy moment na przejście na emeryturę. Osoby decydujące się na ten krok skorzystały z obowiązujących wtedy, opłacalnych tablic dalszego trwania życia i rekordowej marcowej waloryzacji świadczeń. W wyniku tego osoba posiadająca np. stosunkowo niskie świadczenia dostała o ok. 500 zł więcej w porównaniu z tym, który zdecydował się na emeryturę np. od kwietnia - informuje Business Insider. 

"To rzeczywiście idealny moment. Kapitał emerytalny obejmie waloryzacja kwartalna, a świadczenie w praktyce od razu będzie zwaloryzowane. Nadal będą obowiązywać korzystne tablice dalszego trwania życia, od których zależy wysokość świadczeń. Na dodatek senior nie straci przyszłorocznej trzynastej emerytury, która jest wypłacana w kwietniu" - informował Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich cytowany przez "BI".

"Przejście na emeryturę najpóźniej w lutym 2023 r. będzie najkorzystniejsze, w szczególności w porównaniu np. z kwietniem, majem. Wiele wskazuje, że dobrym rozwiązaniem może być też przejście na emeryturę w lipcu 2023 r." - wyjaśniał na łamach Business Insider dr Tomasz Lasocki z Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Najlepszy miesiąc do przejścia na emeryturę? Jeśli nie luty, to lipiec

Drugim korzystnym momentem do przejścia na emeryturę może być właśnie lipiec 2023, zwłaszcza dla osób, które nie mogły zrobić tego w lutym, bo nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. Wtedy będzie już zwaloryzowany kapitał zgromadzony w ZUS. Waloryzację składek przeprowadza się corocznie od 1 czerwca. Można się spodziewać, że w tym roku waloryzacja będzie wysoka, bo zależy m.in. od inflacji. 

Emerytura w maju a w lipcu. Jaka będzie różnica w świadczeniach?

Jak informuje Interia, ze wstępnych szacunków wynika, że wyniesie rekordowo dużo - aż 15,26 proc. - a dzięki temu świadczenia mogą wzrosnąć nawet o 500 zł miesięcznie.

Fakt natomiast zdecydował się na przytoczenie konkretnych przykładów:

  • 60-latka zgromadziła 500 tys. zł w ramach emerytalnego kapitału - przechodząc na emeryturę w maju 2023 otrzyma 1 966 zł świadczenia, a przechodząc na emeryturę w lipcu, dzięki czerwcowej waloryzacji kapitału w ZUS, ten wzrośnie aż do 576 300 zł i świadczenie emerytalne wyniesie 2 266 zł.
  • 70-latek zgromadził 600 tys. zł w ramach emerytalnego kapitału - przechodząc na emeryturę w maju 2023 otrzyma 3 538 zł świadczenia, a przechodząc na emeryturę w lipcu, świadczenie wyniesie ponad 4 000 zł.

Jarosław Kaczyński również skorzystał z wyższego świadczenia

W 2018 roku SuperExpress informował o wysokości świadczeń emerytalnych Jarosława Kaczyńskiego. Wówczas średnia emerytura w skali roku wynosiła około 25 500 zł - prezes PiS pobierał wówczas 77 000 rocznie. Jak to możliwe? Prezes PiS zaczekał z przejściem na emeryturę. Najpierw dwa lata (mógł zacząć pobierać świadczenia już w 2014 roku), a następnie kilka dni.

Dlaczego? W ZUS poradzono Kaczyńskiemu, by o emeryturę wnioskował w lipcu w związku z zapisami ustawy o emeryturach i rentach. Na ich podstawie wnioski o świadczenie w czerwcu obliczało się na podstawie wskaźnika rocznej waloryzacji składek, który wynosił nie więcej niż 2 proc, ale już w pozostałych miesiącach wykorzystywało się wskaźnik kwartalny, który był aż o 10 proc. wyższy.

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski

Wcześniejsza emerytura ma poważne wady.

Posłuchaj podcastu i sprawdź, jak naprawdę wyglądają emerytury mundurowych.

Listen to "O blaskach i cieniach wczesnej „mundurowej emerytury”" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze