Traktor - zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.com

Produkcja rolna

Wakacje kredytowe dla… rolników? Jest zapowiedź wicepremiera Kowalczyka

2023-02-01 12:35

Resort rolnictwa chce wakacji kredytowych dla rolników, takich jakie mają gospodarstwa domowe - poinformował w biuletynie ministerstwa rolnictwa wicepremier Henryk Kowalczyk. Zapowiedział też, że jego resort wystąpi w tej sprawie o pozwolenie od Brukseli.

Minister Kowalczyk zapowiada działania

"Kolejne działania służące poprawie opłacalności produkcji rolnej dotyczą objęcia rolników podobnymi regulacjami, jakimi są objęte gospodarstwa domowe w zakresie udzielania wakacji kredytowych" - napisał Kowalczyk."W tej sprawie niezbędna jest zgoda Komisji Europejskiej na takie samo potraktowanie gospodarstw rolnych, jak ma to miejsce w odniesieniu do gospodarstw domowych. O taką zgodę do Komisji Europejskiej wystąpimy" - dodał. Kowalczyk nie podał więcej szczegółów.

Z wakacji kredytowych w 2023 r. mogą skorzystać kredytobiorcy posiadający kredyt hipoteczny w złotych, zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe. Możliwe jest zawieszenie jednej raty w kwartale. Wakacje kredytowe mają zastosowanie do umów o kredyt hipoteczny zawartych przed 1 lipca 2022 oraz "jeżeli termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty".

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek podczas konferencji prasowej odniósł się do możliwości wydłużenia wakacji kredytowych. "Decyzje w sprawie wakacji kredytowych nie zostały jeszcze podjęte, ponieważ zależą one od ukształtowania się sytuacji inflacyjnej w Polsce w dalszej części tego roku" - powiedział Morawiecki.

Sonda
Czy masz kredyt we frankach?
Pieniądze to nie wszystko Rafał Brzoska
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze