Wakacje kredytowe

i

Autor: pixabay.com

Wakacje kredytowe 2022

Wakacje kredytowe już dostępne! Na to uważaj składając wniosek

2022-07-29 12:22

Od dziś można składać wnioski o wakacje kredytowe. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem internetu we wszystkich bankach. Na co należy zwrócić uwagę oraz na co uważać składając wniosek online?

Wakacje kredytowe - od dziś można składać wnioski

Od piątku 29 lipca 2022 roku można składać wnioski o wakacje kredytowe. Można to zrobić przez internet lub osobiście we wszystkich bankach. Dziennikarz portalu Business Insider postanowił przetestować jak wygląda procedura składania wniosku o wakacje kredytowe w formie online - za pośrednictwem Internetu. Zdecydował się sprawdzić to banku PKO BP.

Poinformował, że wypełnienie wniosku nie sprawia trudności, sam wniosek nie zawiera "pułapek" a jego wypełnienie zajmuje kilka minut. Podkreślił, że należy zwrócić szczególną uwagę na jedną kwestię - mianowicie na wybór odpowiedniego wniosku oraz właściwego okresu zawieszenia rat.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Wakacje kredytowe bez wpływu na zdolność kredytową

Ze strony banku zniknął komunikat informujący, że dla każdego okresu zawieszenia rat należy złożyć oddzielny wniosek - jest to efekt nadzoru ze strony UOKiK. Dziennikarz portalu Business Insider podkreśla, że nie należy się obawiać tym, że skorzystanie z wakacji kredytowych będzie miało wpływ na zdolność kredytową w przyszłości. PKO Bank Polski informuje, że informacja o zawieszeniu spłaty zostanie przekazana do Biura Informacji Kredytowej (BIK), nie jest jednak traktowana jak zaległość w spłacie kredytu - w związku z tym nie ma i nie będzie miała wpływu na ocenę zdolności kredytowej.

Starając się o wakacje kredytowe należy wybrać odpowiedni wniosek

W przypadku banku PKO BP, jeśli kredytobiorca w umowie ma możliwość wzięcia wakacji kredytowych (niezależnych od rządowego wsparcia) istotny jest wybór odpowiedniego wniosku. Na stronie internetowej są one rozróżnione - wniosek o wakacje wynikające z umowy z bankiem został oznaczona przed północą - czytamy na stronie Business Insider. Bank również podkreśla i apeluje o wybór właściwego wniosku.

Jeżeli kredytobiorca złożył wniosek o zawieszenie najbliższej raty kredytu w ramach "umownych wakacji kredytowych" - wniosek ten zostanie anulowany, w celu umożliwienia skorzystania z nich, gdy skończy się okres zawieszenia ustawowego.

Wniosek o wakacje kredytowe wypełnia się kilka minut

Następnie należy wybrać odpowiedni kredyt - dane zaciągają się automatycznie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na okres zawieszenia spłaty ponieważ domyślnie ustawiony jest jeden miesiąc - można to zmienić na dwa. W banku PKO BP nie było możliwości zawieszenia rat na IV kwartał 2022 rok ani w czterech wybranych miesiącach 2023 roku - informuje dziennikarz BI.

W ostatniej części wniosku należy potwierdzić, że zawieszenie spłaty raty dotyczy kredytu zaciągniętego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzenie jest obarczone groźbą odpowiedzialności karnej. Wypełnienie wniosku zajmuje kilka minut.

Harmonogram wakacji kredytowych 2022

Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie kredytu hipotecznego na łączny czas 8 miesięcy:

  • maksymalnie 2 raty w okresie 1 sierpnia - 30 września 2022 roku
  • maksymalnie 2 raty w okresie 1 października - 31 grudnia 2022 roku
  • maksymalnie 4 raty w 2023 roku - po jednej racie w każdym z kwartałów

Wnioski można składać od 29 lipca 2022 roku - wakacje kredytowe zaczynają obowiązywać od sierpnia 2022 roku.

Sonda
Czy będziesz korzystał z wakacji kredytowych?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze