Sejm

i

Autor: Fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu/źródło: sejm.gov.pl Dawno nie było tak gorąco w Sejmie!

Posiedzenie Sejmu

Walka o pieniądze z KPO! Dziś kluczowe posiedzenie Sejmu

2023-01-11 10:36

W środę 11 stycznia 2023 rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu. W tym czasie zapadną kluczowe decyzje dotyczą wypłaty pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi o ustawę poruszającą kwestię Sądu Najwyższego, która to jest kością niezgody i blokuje wypłatę unijnych środków. Czy posłowie zgodnie zdecydują się na wprowadzenie poprawek dających zielone światło do uruchomienia strumienia unijnej gotówki?

Sejm zdecyduje o pieniądzach z KPO

W środę 11 stycznia 2023 roku rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie rozpoczną prace nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który został przygotowany przez posłów PiS i złożony w Sejmie 13 grudnia 2022 roku. W zależności od tego, jak te prace będą przebiegały, wypłata środków w ramach KPO się przybliży lub oddali. Projekt ustawy to ostatni ważny krok w tej sprawie. Projekt  ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Zgodnie z założeniami i ustawowymi zapisami sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie  Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. W projekcie ustawy pojawiają się także zapisy umożliwiające poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy".

Jeśli prace nad ustawą pójdą bezkonfliktowo, to jest szansa na szybkie wprowadzenie jej w życie i uruchomienie przepływu pieniędzy z UE. Wiadomo już, że swoje zastrzeżenia ma opozycja. Drugie czytanie projektu zaplanowano na czwartek 12 stycznia 2023 roku.

Sonda
Czy środki z KPO są nam potrzebne?
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze