zdjęcie poglądowe Warszawa

i

Autor: pixabay.com zdjęcie poglądowe Warszawa

Warszawa spada w rankingu najlepszego miasta do życia na świecie. Jakie miasto zajmuje pierwsze miejsce?

2022-06-28 16:05

Według najnowszego rankingu Economist Intelligence Unit’s Global Liveability Intex 2022, stolica Austrii jest najbardziej przyjaznym do życia miastem na świecie - informuje “Rzeczpospolita”.

Ranking: Najlepsze miasto do życia na świecie

Według najnowszego rankingu najlepszym na świecie miastem do życia jest stolica Austrii, Wiedeń. Wcześniej było na szczycie znajdowało się nowozelandzkie Auckland, które obecnie utrzymuje się na 34 pozycji. Na miejsce w rankingu niewątpliwie miała wpływ pandemia oraz działania wojenne na Ukrainie. W rankingu Economist Intelligence Unit wzięto pod uwagę jakość życia, stabilność polityczną, kulturową, środowisko, a także infrastrukturę i szkolną edukację. Zestawienie objęło 173 miast na całym świecie, jednak najlepsze wyniki uzyskały miasta zachodnioeuropejskie i kanadyjskie. Za drugie najlepsze miasto do życia uznano Kopenhagę, następnie Zurych, Calgary, Vancouver, Genewa, Frankfurt, Toronto, Amsterdam oraz Osaka i Melbourne.

Kongres 590 - Grzegorz Piechowiak, Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Warszawa spada w rankingu na najlepsze do życia miasto na świecie

Warszawa odnotowała spadek w rankingu. Autorzy raportu twierdzą, że znaczący wpływ na to miały “rosnące napięcia dyplomatyczne”. Większy spadek, bo o 46 i 33 miejsc odnotowały jednak miasta Wellington i Auckland. Z kolei Londyn wskoczył na pozycję 33, wcześniej znajdował się o 27 miejsc niżej. Podobnie w przypadku Los Angeles. W tym roku zajęło 37 miejsce. 

Najniższej oceniono Syrię, gdzie mieszkańcy nieustannie narażeni są na terroryzm i niepokój społeczny. Innymi najmniej przyjaznymi miastami do życia okazały się być miasta z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Sonda
Wolisz miasto czy wieś?
Najnowsze