Ważna decyzja dla frankowiczów. Raty kredytów zmaleją?

2019-09-11 13:31 oprac. AG
Franki szwajcarskie
Autor: Shutterstock

Frankowicze na razie mogą spać w miarę spokojnie. Centralny bank w Szwajcarii nie zapowiada wzrostu stóp procentowych. Wręcz przeciwnie, można spodziewać się ich obniżki. To dobra wiadomość dla frankowiczów.

Frankowicze na razie mogą spodziewać się obniżenia rat swoich kredytów. Centralny bank szwajcarski na razie nie zapowiada podwyżek stóp procentowych. Wręcz przeciwnie spodziewane są nawet obniżki tego wskaźnika.

ZOBACZ KONIECZNIE: Te banki zadłużały Polaków we frankach szwajcarskich [INFOGRAFIKA]

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” po kilku latach stagnacji w ciągu ostatnich dwóch miesięcy stopa procentowa poszła w dół z poziomu minus 0,73 proc. pod koniec czerwca do minus 0,86 proc. na koniec sierpnia. W pierwszych dniach września stopa utrzymuje się w okolicach minus 0,85 proc.

Jaki będzie tego skutek? Banki, które aktualizują oprocentowanie kredytów w systemie comiesięcznym, powinny teraz obniżać oprocentowanie. Natomiast banki, których umowy kredytowe aktualizowane są co kwartał mogą wprowadzić obniżki dopiero od września. Przypominamy, że na oprocentowanie bankowego kredytu składa się LIBOR CHF oraz marża banku. Zatem może się zdarzyć, że oprocentowanie kredytu po aktualizacji może nawet być ujemne.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Rewolucyjny wyrok dla frankowiczów

Spadek stóp procentowych w Szwajcarii wynika nie tylko z wewnętrznej sytuacji gospodarczej tego kraju, ale także od ruchów i zapowiedzi Europejskiego Banku Centralnego, który to zapowiada obniżkę stóp procentowych. Decyzję w tej sprawie bank ma podjąć i oznajmić światy w czwartek.

Najnowsze