ZUS

i

Autor: ZUS ZUS

Pieniądze dla emerytów

Ważne pismo z ZUS. Od tego zależy, czy dostaniesz pieniądze

2022-10-11 17:15

Na konta milionów emerytów wpłynęła już 14. emerytura. Teraz ZUS wysyła do seniorów listy z decyzją o przyznaniu dodatkowego świadczenia. Warto dokładnie przeczytać pismo, są tam istotne informacje. Decyzja przysłana przez ZUS stanowi podstawę do ewentualnego odwołania do sądu, jeśli uznamy, że przyznana czternastka jest za mała.

ZUS wysyła listy w sprawie 14. emerytury

Dodatkowe świadczenie pieniężne w postaci 14. emerytury było wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022. Pieniądze trafiły do 7,2 mln Polaków. Pełną kwotę czternastki - 1217,98 zł na rękę otrzymali emeryci i renciści, którzy mają świadczenie nie wyższe niż 2900 zł. Powyżej tego progu seniorzy dostawali 1 zł mniej do wypłaty za każdą złotówkę miesięcznego dochodu. Czternastki nie otrzymały osoby, których emerytura czy renta jest wyższa niż 4188,44 zł brutto. Świadczenia przychodziły jednym przelewem razem z rentą lub emeryturą, dlatego też nie wszyscy wiedzą, w jakiej wysokości otrzymali dodatkowe świadczenie. Informacje te znajdują się w liście, wysłanym przez ZUS. Należy zwrócić uwagę na to, że podawana jest kwota brutto. "Czternastki" były w tym roku zwolnione z podatku, lecz potrącono z nich 9-procentową składkę zdrowotną. Dostarczony przez ZUS list jest podstawą do odwołania od przyznanego świadczenia. Jeśli stwierdzimy, że ZUS wypłacił nam za mało lub za dużo, możemy sprawę skierować do sądu. W tym celu trzeba najpierw poinformować ZUS dyktując odwołanie osobiście lub wysyłając tam pismo. Można to zrobić w terminie jednego miesiąca od otrzymania listu.

14. emerytura - bez decyzji nie można się odwołać do sądu

ZUS wysyła decyzje w sprawie czternastki, ale tylko tym, którzy ją dostali. Ci, którym tego świadczenia nie przyznano, listu  nie dostaną. - podaje portal interia.pl. Tymczasem bez wydania decyzji nie jest możliwe odwołanie się do sądu, a więc blokuje się jedno z najważniejszych konstytucyjnych praw obywatelskich - uważa Tomasz Lasocki, ekspert Uniwersytetu Warszawskiego, cytowany przez interia.pl. Każdy powinien dostać decyzję, ale część z informacją o nieprzyznaniu świadczenia. Wtedy dowiedzieliby się, dlaczego czternastki nie dostali oraz, że od decyzji przysługuje im odwołanie do sądu.

14. emerytura - ZUS wysyła tylko pozytywne decyzje

 Pytany przez Interię Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS potwierdził, że ZUS rozsyła tylko pozytywne decyzje w sprawie 14. emerytury. W stosunku do osób, które nie spełniają warunków wymaganych do przyznania 14. emerytury, organ rentowy decyzji nie wydaje. Osoby, które nie otrzymały decyzji w sprawie 14. emerytury, mogą złożyć wniosek o przyznanie tego świadczenia. Wówczas organ rentowy będzie zobowiązany do wydania stosownej decyzji, od której będą przysługiwały środki odwoławcze. 

Sonda
Czy 14. emerytura powinna być dla wszystkich taka sama?
Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze