ZUS

i

Autor: SHUTTERSTOCK ZUS

ZUS może szybciej zawiesić emeryturę

Ważne zmiany dla emerytów. ZUS będzie mógł szybciej zawiesić lub obniżyć emerytury

2022-08-23 2:49

ZUS może niebawem cofnąć emerytury i renty. Zakład będzie rozliczał dorabiających emerytów, według nowych limitów. Dla przypomnienia - świadczeniobiorcy, którzy uzyskują dodatkowe dochody, mogą mieć cofnięte świadczenie, jeśli ich zarobki przekroczą pewien próg. Już od 1 września limity zostaną zmniejszone.

ZUS będzie mógł zawiesić świadczenia emerytom od początku września

Choć rząd promuje pozostawanie aktywnym zawodowo dłużej, to osoby, które pobierają emeryturę i jednocześnie wciąż uzyskują dochody, muszą mieć się na baczności. Obowiązują limity dorabiania dla osób, którym przysługuje wcześniejsza emerytura lub renta. Już od 1 września będą obniżone progi, więc dorabiający seniorzy mogą mieć poważny problem.

Obecnie jeśli emeryt osiąga dodatkowe miesięczne dochody wysokości 4364,70 zł brutto miesięcznie, to świadczenie jest pomniejszane. W przypadku zarobków miesięcznych wysokości 8105,80 zł, to wcześniejsza emerytura lub renta są zawieszanie. Jak podaje ZUS, od 1 września limity zmaleją do 4309,40 zł brutto i do 8003,20 zł.

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Od czego zależy, czy ZUS zawiesi emeryturę?

Warto zaznaczyć, że limity dotyczą osób, które są na wcześniejszej emeryturze, lub rencie, tzn. nie ukończyły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Progi zostają pomniejszone, gdyż spadło przeciętne wynagrodzenie w gospodarce krajowej według GUS. To właśnie według tego wskaźnika, ustalane są limity zarobków dla emerytów. 

Limity zmieniają się raz na trzy miesiące. To oznacza, że aktualne, niższe progi będą obowiązywać we wrześniu, październiku oraz listopadzie.

Sonda
Czy dorabiasz na emeryturze?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze