Jednolity Plik Kontrolny w 2018
Comiesięczne przesyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT (JPK_VAT) obowiązuje duże firmy od 1 lipca 2016 roku, a małe i średnie firmy rozliczające VAT - od stycznia 2017 roku. Od 1 stycznia 2018 r. także mikrofirmy (zatrudniające do 10 osób lub osiągające do 2 mln euro obrotów rocznie) rozliczające VAT (na deklaracji VAT-7 lub VAT-7K) będą zobowiązane do comiesięcznego wysyłania danych z ewidencji VAT w formie JPK_VAT. To znaczy, że ewidencje na potrzeby VAT prowadzone dotychczas w wersji papierowej, będą prowadzone wyłącznie w wersji elektronicznej.
Zobacz koniecznie: Jednolity Plik Kontrolny VAT (JPK_VAT) w pytaniach i odpowiedziach
Jak wysłać JPK?
Jeśli podatnik nie korzysta z usług biur rachunkowych lub programów księgowych, z pomocą przychodzi resort finansów, które udostępnia tabelę w formacie arkusza kalkulacyjnego (plik w CSV). Uzupełniamy w niej kolumny i wiersze w pliku zgodnie z danymi w ewidencji VAT. W razie problemów na stronie internetowej resortu znajduje się wyjaśnienie, jak krok po kroku to zrobić. Przygotowany JPK_VAT należy wysłać używając bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Finansów, postępując zgodnie z instrukcjami.
JPK_VAT może być podpisany w aplikacji MF kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub przy użyciu bezpłatnego profilu zaufanego (eG0). Można go złożyć osobiście w tzw. punktach potwierdzających – m.in. urzędach i bankach. Wniosek o założenie profilu zaufanego wysyłasz przez Internet, a swoje dane potwierdzasz osobiście w dowolnym punkcie potwierdzającym (również za granicą). Drugą opcją jest założenie profilu zaufanego przez Internet - za pomocą internetowego konta bankowego. Na koniec należy pamiętać o pobraniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru.
Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego ma usprawnić przekazywanie danych do organów skarbowych i ułatwi wzajemną komunikację między przedsiębiorcami a urzędem skarbowym.
Źródło: Ministerstwo Finansów