Jednolity Plik Kontrolny

i

Autor: Shutterstock

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

2017-12-06 14:09

Jednolity Plik Kontrolny to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Są to np. księgi podatkowe i dowody księgowe, na przykład ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, faktury, wyciągi bankowe, księgi przychodów i rozchodów. JPK ma specjalny format XML, który umożliwia wysyłkę danych w postaci zaszyfrowanej drogą elektroniczną.

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego usprawni przekazywanie danych do organów skarbowych i ułatwi wzajemną komunikację między przedsiębiorcami a urzędem skarbowym. Stwierdzenie niezgodności w elektronicznych plikach JPK nie będzie wiązało się od razu z kontrolą. W takim przypadku podatnicy otrzymają powiadomienia e-mailowe lub SMS-em i będą mieli możliwość dokonania korekty rozliczenia bez ponoszenia konsekwencji. Nowe przepisy wprowadzające JPK ograniczają, zatem konieczność przeprowadzania kontroli skarbowych.

Zobacz też: Resort finansów pogonił fiskusa. Przedsiębiorcy szybciej odzyskają VAT?

Najpierw duże firmy, potem mali i średni, teraz mikro
Comiesięczne przesyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT (JPK_VAT) obowiązuje duże firmy od 1 lipca 2016 roku, a małe i średnie firmy rozliczające VAT - od stycznia 2017 roku. Od stycznia 2018 roku będą to robiły także mikroprzedsiębiorstwa rozliczające VAT.

Czym jest JPK i JPK_VAT
JPK_VAT to jedna z tzw. struktur JPK. To nic innego jak zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dane do utworzenia JPK_VAT są pobierane bezpośrednio z ewidencji przedsiębiorstwa. Plik przesyła się wyłącznie w wersji elektronicznej do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Mikrofirmy swój pierwszy JPK_VAT wyślą w lutym przyszłego roku za styczeń, bo od 1 stycznia ten obowiązek będzie ich dotyczył. Warto tu podkreślić, że JPK_VAT jest szczególnego rodzaju plikiem JPK, bo musi być wysyłany przez przedsiębiorcę, co miesiąc bez żądania, natomiast pozostałe pliki JPK tylko na żądanie organu.

Sprawdź również: "Konstytucja Biznesu" wicepremiera Morawieckiego przyjęta przez rząd PiS

Pozostałe struktury JPK to: księgi rachunkowe (JPK_KR), wyciąg bankowy (JPK_WB), magazyn (JPK_MAG), faktury VAT (JPK_FA), podatkowa księga przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR), ewidencja przychodów (JPK_EWP). Te pliki mają być przesyłane przez przedsiębiorców na żądanie organów podatkowych. W tej chwili obowiązkiem udostępniania tych struktur objęci są tylko duzi przedsiębiorcy.

Więcej na: jpk.mf.gov.pl

Najnowsze