PKP

i

Autor: Materiały prasowe

PKP

Ważne zmiany w rozkładzie jazdy PKP. Podróżnych czekają niespodzianki

2023-02-22 16:13

Już 12 marca 2023 roku wejdą w życie zmiany w rocznym rozkładzie jazdy i będą obowiązywać do 10 czerwca. Na kursowanie kilkudziesięciu składów jeżdżących do i ze stolicy wpłyną między innymi prace inwestycyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym. Sprawdź, jak zaplanować podróż.

Ułatwienie dla podróżnych w postaci metastacji

W celu ułatwienia wyszukiwania połączeń, PKP Intercity wprowadza do swojej aplikacji oraz w systemie internetowej sprzedaży biletów funkcję metastacji. Jest ona dużym udogodnieniem dla podróżnych, bowiem dzięki niej w wyszukiwarce nie trzeba wpisywać dokładnej nazwy stacji.  Wystarczy wpisać wyłącznie nazwę miejsca, w którym rozpoczyna i kończy się podróż, a system pokaże wszystkie połączenia dostępne z danego miasta czy miejscowości. PKP Intercity zwraca uwagę, żeby w związku z pracami modernizacyjnymi sprawdzać trasę danego pociągu.

Nowe postoje handlowe w Warszawie na czas trwania prac modernizacyjnych

Od 12 marca 2023 wybrane pociągi PKP Intercity pojadą warszawską linią obwodową (linia nr 20), zatrzymując się na stacji Warszawa Młynów. Dzięki postojowi na tej stacji pasażerowie zyskają możliwość wygodnej przesiadki do linii metra M2, co umożliwi im szybki dojazd do Centrum, a także na prawobrzeżną część Warszawy. Przewidziany został także postój przy peronie nr 9 Warszawy Zachodniej, który ułatwi przesiadkę na inne pociągi kursujące przez Warszawę Zachodnią w obu kierunkach.

PKP Intercity apeluje o dokładne sprawdzanie połączeń do/z Warszawy. Obowiązujący od 12 marca rozkład jazdy uwzględnia bowiem zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji Warszawskiego Węzła Kolejowego. W ich następstwie podczas trwania zastępczego rozkładu jazdy ponad 110 pociągów zostanie skierowanych przez stację Warszawa Gdańska. To nie jedyne zmiany. Część pociągów będzie kursowała w skróconej relacji do i z Warszawy Centralnej lub Warszawy Wschodniej.

Lepiej skomunikowane Pomorze

Od 12 marca uruchomiony zostanie pociąg EIP, który połączy Katowice z Trójmiastem. Ze stolicy województwa śląskiego pociąg wyjedzie o godzinie 18:02. Będzie to 14 połączenie, które skomunikuje Warszawę z Trójmiastem. Dodatkowo mieszkańcy Pomorza zyskają od 15 maja nowe połączenie do Bielska-Białej przez Warszawę w postaci szybkiego Pendolino.

Dodatkowe połączenia Krakowa z resztą kraju

Warszawę z Krakowem połączy dodatkowo pociąg IC Kinga, który zostanie uruchomiony od maja bieżącego roku. Będzie kursował codziennie. Z Warszawy pociąg wyjedzie ok. godz. 10:30, z kolei powrót do stolicy został zaplanowany ok. godz. 17:50. Połączenie będzie obsługiwane nowoczesnym elektrycznym zespołem trakcyjnym ED160 FLIRT. Także od maja krakowianie zyskają dodatkową możliwość dojazdu do Bydgoszczy, a to dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Kazimierz kursującemu z i do Łodzi Fabrycznej.

Przywrócony ruch kolejowy przez Zbąszynek

W korekcie rozkładu jazdy został uwzględniony również koniec prac modernizacyjnych na linii kolejowej nr 358. W konsekwencji, na odcinku Poznań – Zielona Góra – Poznań, przywrócony zostanie ruch pociągów, a połączenie pomiędzy miastami będzie funkcjonowało bez zastępczej komunikacji autobusowej.

Zmiana tras

W związku z naprawą mostu w Grudziądzu skład TLK Flisak relacji Katowice – Gdynia Główna – Katowice pojedzie trasą okrężną przez Iławę Główną. Do pomijanych stacji: Sztum, Kwidzyn i Grudziądz podróżnych dowiozą autobusy komunikacji zastępczej.

Z powodu naprawy linii kolejowej nr 38 od 4 maja zamknięty zostaje odcinek Giżycko –Sterławki Wielkie. W związku z pracami IC Mamry pojedzie w relacji skróconej do Olsztyna Głównego, a odwołany zostanie pociąg IC Niegocin.

W terminie 13 – 17 marca oraz 29 maja – 7 czerwca pociągi TLK Karpaty relacji Zakopane –Gdynia Główna – Zakopane oraz IC Warmia relacji Olsztyn Główny – Kraków Główny pojadą trasą okrężną przez Zawiercie, Dąbrowę Górnicza i Trzebinę.

Wsparcie zastępczej komunikacji autobusowej

W związku z pierwszym etapem modernizacji tunelu na linii nr 274 na odcinku Janowice Wielkie – Wojanów w terminie 12 marca – 12 kwietnia uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi IC Śnieżka (na odc. Janowice Wielkie – Szklarska Poręba Górna – Janowice Wielkie) oraz dla pozostałych pociągów kończących lub rozpoczynających bieg w Jeleniej Górze (na odc. Janowice Wielkie – Jelenia Góra – Janowice Wielkie):

 IC Karkonosze relacji Warszawa Wsch. – Jelenia Góra – Warszawa Wsch.;

 IC Pomorzanin relacji Gdynia Gł. – Jelenia Góra – Gdynia Gł.;

 TLK Sudety relacji Kraków Gł. – Jelenia Góra – Kraków Gł.;

 TLK Orzeszkowa relacji Warszawa Wsch. – Jelenia Góra – Warszawa Wsch.;

 IC Mehoffer relacji (Przemyśl Gł.) Wrocław Gł. – Jelenia Góra – Wrocław Gł. (Przemyśl Gł.).

Od 8 maja br. zastępcza komunikacja autobusowa będzie kursowała na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz. W okresie funkcjonowania zmiany na wspominanym odcinku zostanie wstrzymany ruch pociągów IC Witos oraz IC San.

Sonda
Czy podróżujesz kolejami PKP Intercity?
Pieniądze to nie wszystko - Dawid Piekarz

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki