węgiel

i

Autor: fot. FB Radom Ile naprawdę kosztuje tani węgiel od gminy? Ceny mogą być zaskoczeniem!

Węgiel

Węgla w Polsce brakuje, a branża górnicza zarobiła miliardy złotych

2022-11-28 17:02

Choć w Polsce zmagamy się z brakiem węgla, branża górnicza zalicza miliardowe zyski. Jak podaje Agencja Rozwoju Przemysłu, sektor węgla kamiennego zyskał w pierwszym i trzecim kwartale 2022 roku 7 mld 328 mln zł wobec straty z 2021 roku wysokości 2 mld 285 zł.

Sektor węglowy zarabia miliardy

- Przychody ze sprzedaży węgla wyniosły 27,14 mld zł wobec 13,65 mld zł w analogicznym okresie 2021 roku [...] EBIDTA wyniosła 11,3 mld zł, a marża na sprzedaży 27,8 proc. wobec odpowiednio: 54,4 mln zł i -6,97 proc. - podała Agencja Rozwoju Przemysłu.

Podane dane obejmują sprzedaż w Polskiej Grupie Górniczej, Jastrzębskiej Spółce Węglowej, LW Bogdance, Turon Wydobyciu, Spółki Restrukturyzacji Konin, Węglokoksowi Kraj, PG Silesii i Eko-Plus. Według danych GUS wyniki są wysokie nie tylko dzięki wzrostowi produkcji. Analitycy wskazują, że wyłączając z analizy inflację producencką wzrost wydajności wyniósł 27,5 proc. w skali roku, co pozwoliło na większe wydobycie mimo mniejszego zatrudnienia.

Sytuacja węgla na świecie. Wzrost cen już za nami?

Agencja Rozwoju Przemysłu podaje również, że wartość węgla na światowym rynku po ostatnich wzrostach przejdzie przez korektę. Wynika to z dosyć ciepłego października w obszarze Azji-Pacyfiku oraz wysokich stanów zapasów w europejskich portach.

- Międzynarodowy rynek węgla, mimo wciąż napiętych fundamentów będących konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę, najwyraźniej w październiku wszedł w fazę tzw. korekty, mimo iż w ujęciu rocznym ceny większości gatunków węgla zarówno w obszarze Azji-Pacyfiku jak i Atlantyku, osiągały poziomy dotychczas nienotowane, znacznie przekraczające 300 USD/t. Jednak obawy o zaspokojenie popytu w perspektywie krótkoterminowej wydają się coraz mniej uzasadnione, nawet uwzględniając nadchodzącą porę zimową - pisze Agencja Rozwoju Przemysłu.

Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Sonda
Czy kupiłeś/aś węgiel po preferencyjnej cenie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze