Jacek Sasin

i

Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Jacek Sasin

Stalownia w Rudzie Śląskiej

Jacek Sasin zapowiedział wielką inwestycję! Chce wydać 5 miliardów złotych

2022-08-12 16:38

Jacek Sasin chce wydać 5 mld zł na nową stalownię Huty Częstochowa. Eksperci dla WNP wyliczają, że można zrealizować te inwestycję znacznie taniej. Węglokoks zamierza wybudować w Rudzie Śląskiej nową stalownię o zdolności produkcyjnej 1 mln ton stali rocznie. Koszt inwestycji szacowany jest na 5 mld zł. Wicepremier Jacek Sasin zadeklarował, że jesteśmy zdecydowani, żeby polski przemysł stalowy - ten, który jest w rękach państwa - został odbudowany. Ale za jaką cenę?

Nowa stalownia za 5 mld zł w Rudzie Śląskiej

Za około 5 mld zł do 2027 r. katowicki Węglokoks zamierza wybudować w Rudzie Śląskiej (woj. śląskie) nową stalownię o zdolności produkcyjnej 1 miliona ton stali rocznie. Inwestycję popiera rząd z wicepremierem Jackiem Sasinem na czele. - Po agresji Rosji na Ukrainę, Polska, Europa, świat, znalazły się w zupełnie nowej sytuacji - wielu produktów brakuje, a ceny tych produktów wzrastają. Jednym z nich jest stal - dziś w Europie brakuje stali, dlatego tak ważne jest dzisiaj inwestowanie - w przypadku Polski - w odbudowę przemysłu stalowego, hutnictwa stali - podkreślił przed kilkoma dniami w Katowicach wicepremier Sasin. Tymczasem pojawiają się opinie mówiące o tym, że projekt jest zbyt kosztowny jak na cele, o jakich póki co mówi władza. Chyba że inwestycja będzie obejmowała o wiele szerszy zakres działalności. Eksperci z branży nie mają wątpliwości co do tego, że  nowa stal jest bardzo potrzebna dla rynku, ale jeśli plany Węglokoksu nie zakładają własnego źródła energii, wydają się mocno przepłacone.

Duża inwestycja i nawet 2,5 tys. miejsc pracy

Jak czytamy na stronie bankier.pl, szacunkowe przychody nowej stalowni ze sprzedaży to 4,5 mld zł rocznie, ze średnią marżą sprzedaży w wysokości 8 proc. Połowa produkcji ma być przeznaczona na potrzeby wewnętrze hut z Grupy Węglokoksu, a pozostała część trafi na rynek. Wraz ze stalownią powstać ma również walcownia. Pracę ma znaleźć tam nawet 2,5 tys. osób. Inwestor nie podał szczegółów dotyczących finansowania przedsięwzięcia. 

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze