Konsolidacja polskiego sektora bankowego będzie postępować
"Myślę, że raczej na rynku mamy bardziej do czynienia z konsolidacją, która dzieje się od lat i ona będzie trwała. Po wyroku TSUE, rodzi się pytanie o odporność tych banków, które w swoich portfelach mają gros kredytów frankowych. Nie będą one dawały spodziewanych zwrotów z kapitału, bo będą musiały generować kolejne miliardy złotych zabezpieczeń na te kredyty"-uważa wiceprezes Pekao.
Jak stwierdził wiceprezes Fuchs, o ile polski sektor bankowy spodziewał się takiego wyroku TSUE w sprawie frankowiczów, to jednak banki muszą być gotowe na zwiększenie swoich rezerw o ok 45-50 mld zł.
"Dla wielu banków, zwłaszcza tych, w których portfelach jest duża ilość kredytów frankowych tworzenie rezerw zamiast generowania zysku z kapitału może okazać się problematyczne. W najbliższej przyszłości poznamy, na ile, są one odporne finansowe, a które mogą stwierdzić, ze nie podołają. Wtedy inwestorzy mogą wystawić je na sprzedaż" - tłumaczył Fuchs w rozmowie z Hubertem Biskupskim.
Wiceprezes Fuchs zapewnił, że "Pekao ma ogromny apetyt na przejęcie banków i dysponowałby w takim przypadku nieograniczonymi środkami na ten cel. Widzimy kilka takich, którymi bylibyśmy mocno zainteresowani, zwłaszcza że mogłyby doskonale uzupełnić naszą ofertę - stwierdził Fuchs w programie "Pieniądze to nie wszystko".
Dopytywany, które z nich stwierdził, że ten kto interesuje się rynkiem i czyta gazety z łatwością wydedukuje, o które chodzi.
Fuchs dodał, że Pekao ma niewiele kredytów frankowych w swoim portfelu, niemniej jednak każdy frankowicz może negocjować swoją ugodę indywidualnie z bankiem.
Banki nie obejdą się bez sztucznej inteligencji
Wiceprezes podkreślił również w rozmowie o olbrzymim znaczeniu postępującej digitalizacji sektora i ogromnym potencjale jaki daje wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie decyzyjnym oraz budowaniu oferty dla klienta przy wykorzystywaniu ogromnej liczby informacji jakie posiada. Jednocześnie przy tym "musimy mieć świadomość zagrożeń, jakie ze sobą niesie"
Fuchs dodał, w rozmowie z Hubertem Biskupskim, że Pekao jako pierwszy bank w Polsce wprowadził również do swojej oferty usługę Family Office, która dedykowana jest głównie tym przedsiębiorcom, którzy myślą o przekazaniu swojego biznesu rodzinie, bądź sprzedaży lub też wprowadzenia firmy na rynek kapitałowy.
"Pełnimy tu głównie rolę doradczą dopasowaną w zależności od oczekiwań klienta, a także w razie potrzeby pomagamy później zrealizować plany przedsiębiorcy - poinformował Fuchs.