Nauka zdalna

i

Autor: Compare Fibre Nauka zdalna powraca? Minister Czarnek ogłosił decyzję

fatalne wieści

Rodzice znów będą musieli brać wolne. Przez brak węgla i drogi prąd wróci nauka zdalna?

2022-09-16 10:09

Brak węgla i coraz droższy prąd powodują, że czeka nas ciężki sezon grzewczy. Może to skutkować powrotem nauki zdalnej w szkołach. Zbyt niska temperatura w klasach uzasadnia zamknięcie szkoły i przejście na zdalny tryb nauczania – podaje bankier.pl. Z rządowego komunikatu wynika jednak, że zapowiedzi o wprowadzeniu zdalnego nauczania z powodu wzrostu cen energii, braku opału są bezzasadne.

Zima będzie ciężka. Brak węgla, coraz droższy prąd i gaz mogą sprawić, że w placówkach oświatowych będzie zimno. Przepisy przewidują, co można zrobić, jeśli pomieszczenia będą niedogrzane. W takim przypadku uzasadnione jest zamknięcie szkół i powrót do nauki zdalnej.

Kiedy można zamknąć szkołę i wprowadzić zdalne nauczanie?

Prawo do przejścia na naukę zdalną daje dyrektorom szkół nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie nauczania na odległość. Poza epidemią, dyrektor może wystąpić do kuratorium z wnioskiem o zastosowanie nauki zdalnej, jeżeli dojdzie do zagrożenia bezpieczeństwa uczniów, z uwagi na nieodpowiednią temperaturę na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń – podaje bankier.pl.

Zobacz też: Dodatkowe zajęcia dla dzieci za drogie dla Polaków. Rodzice rezygnują

Najniższa możliwa temperatura w klasach to 18 st. C. Jeżeli temperatura jest niższa, dyrektor powinien odwołać zajęcia. W przypadku temperatury na zewnątrz wynoszącej -15 stopni lub mniej, dyrektor ma możliwość zamknięcia szkoły i odwołania lekcji. Jednocześnie od 1 września 2022 r., w takim przypadku, już po trzech dniach od odwołania zajęć stacjonarnych, szkoły powinny wdrożyć tryb nauki zdalnej.

Tańczące z Promocjami 15.09.22

Zdalna nauka = dodatkowe wolne dla rodziców

Rodzice dzieci do lat 14 mają dwa dodatkowe pełnopłatne dni wolne w ramach opieki nad dzieckiem. W przypadku dłuższego okresu potrzebnego na zajęcie się dzieckiem – rodzice mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Jeżeli chodzi o dłuższy okres potrzebny do zajęcia się pociechą, przepisy przewidują możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego.

Taki zasiłek wypłacany przez ZUS mogą wystąpić:

* rodzice dzieci do lat 8,

* rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do lat 16,

* rodzice dzieci z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do lat 18

* rodzice dzieci do lat 24, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Wysokość zasiłku to 80 proc. wynagrodzenia, a jego limit wynosi 60 dni w roku. Przysługuje on rodzicom, którzy oboje pracują, w takich przypadkach jak m.in. nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły oraz z konieczności izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej.

Nauka zdalna a zasiłek opiekuńczy

W przypadku zamknięcia szkoły przysługuje więc zasiłek opiekuńczy. Czy będzie on wypłacany w przypadku nauki zdalnej? Ustawodawca może rozszerzyć przypadki wyjątkowych sytuacji. Tak było podczas ubiegłej zimy, kiedy szkoły przeszły na ryb zdalny z powodu wysokiej liczby zachorowań na koronawirusa. Wówczas rodzice dostali możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego w czasie nauki dziecka z domu.

Ministerstwo Edukacji - nauka zdalna nie wróci 

Wprowadzenie od 1 września 2022 r. przepisów umożliwiających przejście na naukę zdalną w sytuacji zagrożenia zdrowia i bezpieczeństwa uczniów z powodów nadzwyczajnych nie stanowi podstaw do rezygnacji z realizacji zadań własnych gminy, w szczególności z organizacji zaopatrzenia w ciepło jakiejkolwiek placówki edukacyjnej na obszarze gminy - czytamy w rządowym komunikacie. Rząd przygotował szereg rozwiązań osłonowych m.in. dla jednostek systemu oświaty. Przewidziane są rekompensaty, dodatki, zamrożenie cen gazu, a także środki dla jednostek samorządu terytorialnego na pokrycie wzrostu cen energii, zakupu opału.

- Zapowiedzi wprowadzenia zdalnego nauczania z powodu wzrostu cen energii, braku opału są bezzasadne - pisze Ministerstwo Edukacji i Nauki w wydanym komunikacie.

Sonda
Boisz się powrotu nauki zdalnej do szkół?

Nie tylko szkołom może zabraknąć węgla. Polacy NIE BĘDĄ MIELI czym ogrzać domów?

Włącz podcast i posłuchaj!

Listen to "Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać - Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze