giełda

i

Autor: Pixabay giełda

Szalejąca inflacja

Kiedy inflacja zacznie spadać? Wiceprezes NBP podała termin

2022-09-16 5:01

Inflacja powinna delikatnie spadać do końca roku; znaczny jej spadek zobaczymy w 2023 roku - oceniła wiceprezes NBP Marta Kightley. Dodała, że przy utrzymaniu tarczy antyinflacyjnej, na koniec przyszłego roku inflacja powinna wynieść ok. 6 proc.

Wysoka inflacja

Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2022 r. wzrosły rdr o 16,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,8 proc. Odczyt był zgodny z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

"Zgodnie z tym o czym mówiliśmy wcześniej, w okolicach lata tego roku, mamy do czynienia właśnie z tą sytuacją, kiedy ta inflacja ma najwyższy poziom. Tak jak wcześniej sygnalizowaliśmy teraz powinniśmy trzymać ten poziom i delikatnie powinna do końca roku spadać inflacja" - powiedziała w czwartek wiceprezes NBP Marta Kightley komentując w "Gościu Wiadomości" dane GUS dot. inflacji.

Forum w Karpaczu 2022: Piotr Najbuk

Tarcza antyinflacyjna

Według wiceprezes "w znacznym stopniu już zauważymy spadki inflacji w przyszłym roku". Jak dodała, wojna na Ukrainie odpowiada za 10 pkt. proc. notowanej obecnie inflacji.

Kightley zapewniła, że Polsce nie grozi scenariusz turecki, czyli bardzo wysoka kilkudziesięcioprocentowa inflacja, a przy utrzymaniu tarczy antyinflacyjnej inflacja na koniec 2023 r. powinna się znaleźć w ok. 6 proc.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze