uczelnia

i

Autor: Pixabay

Wynagrodzenia w Polsce

Większe pensje dla profesorów. Od stycznia 2023. Zobacz, o ile wzrosną wynagrodzenia na uczelniach

2022-11-22 7:34

Mam potwierdzenie od minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej, że prawdopodobnie od stycznia 2023 r. nastąpi podniesienie minimalnej pensji profesora na uczelniach o ok. 12 proc. - powiedział PAP wiceszef MEiN Włodzimierz Bernacki. Zapowiedział też zwiększenie dostępności do stypendium socjalnego. A ile teraz zarabia profesor na polskiej uczelni?

Wyższe zarobki na uczelniach

Pensje na uczelniach uzależnione są od pensji profesorów. Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50 proc. wynagrodzenia profesora, z tym, że dla profesora uczelni – wynosi nie mniej niż 83 proc., a dla adiunkta – wynosi nie mniej niż 73 proc. Jak podaje PAP, zgodnie z obowiązującym od 2018 r. rozporządzeniem wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej wynosi 6 410 zł. Środowiska akademickie wnioskują do resortu o jego podwyższenie.

 "Zmiana tego rozporządzenia już się realizuje - mamy potwierdzenie ze strony minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej, że za sprawą podniesienia minimalnego wynagrodzenia profesora, nastąpią podwyżki dla nauczycieli akademickich, prawdopodobnie od 1 stycznia 2023 r., a nie jak wcześniej zapowiadaliśmy - od 1 maja 2023 r. Mamy na to zagwarantowane środki przewidziane w ramach budżetu" - powiedział PAP wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki. I dodał: "Jest duże prawdopodobieństwo, że będzie to podniesienie minimalnego wynagrodzenia profesora w granicach 12 proc." 

Sonda
Czy wynagrodzenia powinny być jawne?
Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski
Najnowsze