Mateusz Morawiecki

i

Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Mateusz Morawiecki

Wielka zmiana w Polskim Ładzie. Promyk nadziei dla przedsiębiorców

2021-08-20 7:47

Ogłoszenie przez rząd Mateusza Morawieckiego Polskiego Ładu wywołało sporo obaw wśród przedsiębiorców, zwłaszcza w kwestii wysokości składki zdrowotnej. "Rzeczpospolita" dotarła jednak do nieoficjalnych informacji, że na rządzie Prawa i Sprawiedliwości spore wrażenie zrobiły negatywnie opinie Polaków o planowanych przez nich zmianach. Jeśli potwierdzą się doniesienia gazety, to Polskim Ładzie składka zdrowotna dla przedsiębiorców będzie niższa niż zapowiadano do tej pory. Możliwe są również zmiany w PIT.

Polski Ład jednak nie będzie tak radykalny? PiS obawia się reakcji obywateli

Jak podaje "Rzeczpospolita" badania opinii publicznej wskazują, że trzech na czterech Polaków negatywnie ocenia zmiany proponowane w Polskim Ładzie. Według nieoficjalnych informacji gazety, złe opinie obywateli miały zaniepokoić polityków Prawa i Sprawiedliwości. W partii mają trwać rozmowy na temat złagodzenia niektórych propozycji podatkowych, mających wejść w życie w ramach Polskiego Ładu.

ZOBACZ: Polski Ład. Kto zyska, kto straci? Wielkie zmiany w podatkach dla małych przedsiębiorców

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Według "Rz" pod uwagę wzięto głosy przedsiębiorców, którzy nie byli zadowoleni ze składki zdrowotnej wysokości 9 procent. Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozważa obniżenie nawet do 3 procent. Możliwe, że obniżka będzie dotyczyć również części składki odliczanej od PIT.

Polski Ład. Składka zdrowotna mocno uderzy w przedsiębiorców

Obecnie składka zdrowotna wynosi 381,81 zł miesięcznie. Polski Ład ma wprowadzić zmianę, w której jej wysokość będzie zależna od dochodu przedsiębiorstwa. Docelowo ma być wliczana nie tylko z pieniędzy, które przynosi działalność, ale także innych form przychodu, takich jak sprzedaż firmowego sprzętu, odsetki, odszkodowania, czy nagrody.

Jak tłumaczył w "Rz" doradca podatkowy Tomasz Piekielnik, po zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie, jeśli przedsiębiorca sprzeda lokal użytkowy za 1 mln zł, będzie musiał zapłacić 280 tys. zł podatku. Przy założeniu, że rozliczał się podatkiem liniowym 19-proc. PIT, zapłaciłby 190 tys. zł, a ze względu na składkę zdrowotną, musiałby zapłacić dodatkowe 90 tys. zł.

Sonda
Czy składka zdrowotna powinna być niższa?

Lekarstwem rządu na wyższe koszty przedsiębiorców ma być powiększenie kwoty wolnej od podatku. Jak jednak podaje "Rz", zdaniem ekspertów to niewiele pomoże. Według źródeł gazety decyzja jeszcze nie zapadła, ale trwają już konsultacje społeczne.

Najnowsze