Chociaż życzymy sobie „zdrowych, spokojnych świąt...", Wielkanoc nie zawsze upływa w miłej atmosferze. Jeżeli poruszymy przy świątecznym stole drażliwy temat, wielkanocne śniadanie może zamienić się w prawdziwą gehennę. Sprawdź, co zrobić, żeby Wielkanoc była naprawdę spokojna.
Sprawdź koniecznie: Wielkanoc 2018. Jaką kiełbasę wybrać? [ZDJĘCIA]
1. Ślub
Często wydaje nam się, że jesteśmy mądrzejsi od innych i wiemy lepiej, co jest dla nich najlepsze. Przeświadczenie to towarzyszy zwłaszcza osobom, które swoje już przeżyły. Pamiętaj jednak, że dobre rady mogą być irytujące. Podczas wielkanocnego spotkania postaraj się unikać rozmów o dzieciach, pracy czy ślubach. Są to drażliwe tematy, zwłaszcza że nastawienie Polaków do kwestii małżeńskich zmienia się wraz z wiekiem.
Według danych GUS w 2016 roku „tak" powiedziało 193 tys. osób – to zaledwie 63 proc. liczby nowożeńców z 1980 roku. Zmienia się także wiek, w którym decydujemy się wziąć ślub. Obecnie kobiety najczęściej wychodzą za mąż w wieku 27 lat, a mężczyźni – 29 lat. Częste pytania ze strony rodziny raczej nie przyspieszą tej decyzji – mogą za to skutecznie zniechęcić młodych do dzielenia się informacjami na temat swojego życia prywatnego – przypomina Nationale-Nederlanden.
Drażliwy jest także temat ciąży. Profesor Dominika Maison z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziła badania, w których wykazała, że Polacy chcą mieć dzieci, ale nieraz rezygnują z powiększenia rodziny ze względu na rozmaite utrudnienia. Najczęściej wskazują na brak wystarczającego wsparcia ze strony państwa (43 proc.), zbyt wysokie ceny mieszkań (33 proc.) oraz wysokie koszty utrzymania dzieci (33 proc.). Plany mogą im także pokrzyżować problemy zdrowotne.
Zobacz także: Wielkanoc 2018. Majonez – jak wybrać najlepszy [ZDJĘCIA]
2. Polityka
Tematem, który zawsze wywołuje dużo emocji – niekoniecznie pozytywnych – jest polityka. Z badań CBOS wynika, że Polacy przejawiają niewielkie zainteresowanie polityką. Jeżeli jednak rozmawiamy już o kwestiach politycznych, najczęściej dyskutujemy o niej z członkami rodziny – robi to 63 proc. badanych. Niestety, odmienne poglądy polityczne ławo mogą poróżnić przy świątecznym stole. Unikaj więc takich tematów, jak emerytury, aborcja, reprywatyzacja czy dezubekizacja. Potrafią one zatruć każde święta.
3. Pieniądze
Nadal drażliwym tematem pozostają finanse. Z przygotowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden raportu pt. „Dojrzałość finansowa Polaków" wynika, że Polacy nie lubią poruszać tematu pieniędzy. Co prawda połowa respondentów rozmawia o planowania wydatkach, ale już jedynie co trzeci badany porusza kwestie zarobków czy ubezpieczenia na życie. Tylko co piąty Polak rozmawia z rodziną o oszczędzaniu na emeryturę, a mniej niż połowa odkłada pieniądze na starość. Tymczasem OECD szacuje, że nasze przyszłe emerytury będą warte tylko 38,6 proc. naszego ostatniego wynagrodzenia netto. Łatwo więc zrozumieć, że jest to trudny temat. Tym bardziej nie poruszaj go podczas Wielkanocy.
Czytaj też: Wielkanoc. Zaskakujące przesądy, które przyniosą ci dostatek i oszczędności
4. Zdrowie
Osoby, które wzięły udział w badaniu CBOS, deklarują, że najważniejsza jest dla nich rodzina (54 proc.), a w dalszej kolejności zdrowie (38 proc.). Aby uniknąć niezręcznych sytuacji, najlepiej jest rozmawiać o rodzinie z głową. Zamiast udzielać rad, warto zapytać o samopoczucie, a sugestie dotyczące zamążpójścia można zastąpić zabawną anegdotką z przeszłości. Święta to rzadka okazja, aby wysłuchać najbliższych, dać im poczucie, że są ważni i komuś na nich zależy. Wesołego Alleluja!
Źródło: mat. pras. Nationale-Nederlanden