Wirtualne kasy fiskalne nie są tym samym co kasy online. Te pierwsze działają na zasadzie oprogramowania, które można zainstalować na telefonie, komputerze czy tablecie. Paragony wystawiane w takim systemie mogą być wręczane klientom za pośrednictwem maila czy SMS-a. Po podłączeniu wirtualnej kasy fiskalnej do drukarki może ona pełnić tradycyjną rolę.
Zobacz również: Rząd sprawdza faktury VAT. Tysiące transakcji do weryfikacji
Jak przekonuje Ministerstwo Finansów, system wirtualnych kas fiskalnych pomoże jeszcze skuteczniej uszczelnić system podatkowy, a także będzie ekologiczny. Jednak eksperci są bardzo sceptyczni. Podkreślają, że Polska posiada obecnie jeden z najlepszych systemów ściągania podatków a nowe rozwiązanie otwiera przestrzeń do nadużyć i oszustw. Wprowadzanie kolejnych zmian może też utrudnić działania właścicieli firm zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.
Już kasy online miały ulepszyć system podatkowy i poprawić możliwości monitorowania podatników i śledzenia nieprawidłowości. I spełniły te oczekiwania. Wprowadzenie „wirtualnego rozwiązania” rodzi ryzyko pojawienia się nowych sposobów na obchodzenie przepisów. Eksperci wskazują, że w wielu krajach, w których działają takie programy, znacząco wzrosła liczba przestępstw podatkowych. Jak można oszukać fiskusa wykorzystując kasy online? Bardzo prosto. W sytuacji, gdy klient nie poprosi o paragon, przedsiębiorca anuluje transakcję w kasie fiskalnej, a tym samym nie zapłaci podatku VAT. Innym trickiem wykorzystywanym przez oszustów jest tzw. zatrudnienie osoby do przyuczenia, dane wpisywane przez takiego pracownika do systemu księgowane są jako ćwiczenia a nie realne obroty firmy.
Sprawdź także: ZUS nie wysyła poleconych, a żąda odpowiedzi w terminie
Zdaniem Stefana Kamińskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, obecny system kas fiskalnych jest optymalny. I dla państwa i dla przedsiębiorców. „Dzięki wielu obligatoryjnym rozwiązaniom technicznym (…) cały system jest odporny na jakąkolwiek zamierzoną lub przypadkową modyfikację, czy utratę danych. Zapewnia integralność i niezaprzeczalność w przypadku wystąpienia awarii, braku zasilania, działa też niezależnie od problemów z dostępem do Internetu. Jest też całkowicie odporny na rozwijające się cyberzagrożenia. Powyższe wpisuje się w pojęcie uczciwego i przyjaznego państwa – pisze w swoim liście do Przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji Sekcja Dostawców Fiskalnych Urządzeń Rejestrujących.
Czy zatem w efekcie proponowanych przez resort finansów zmian, zamiast rosnąć przychody do budżetu nie zaczną maleć?