Jest praca dla łodzian! TME poszukuje kilkuset chętnych

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. lukasbieri

Woda dla pracowników zdalnych. Kto musi ją zapewnić dla pracujących z domu?

2021-07-11 12:01

Wysoka temperatura dla pracownika stanowi prawdziwe wyzwanie. Jeśli pracujemy w biurze pracodawca, a temperatura w zamkniętym pomieszczeniu przekracza 28 st. C., szef obowiązkowo musi zapewnić nam dostęp do bezpłatnych, zimnych napojów. Pracodawca musi zadbać też o prawidłową klimatyzację. W przypadku pracy zdalnej przepisy nie są jednoznaczne

Mimo słabnącej pandemii dużo osób dalej pracuje zdalnie. W domu bez klimatyzacji upał może dokuczać bardziej niż pomieszczeniach biurowych. Na dodatek pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom w miejscu pracy bezpłatne zimne napoje. A jak jest w przypadku pracy zdalnej? 

Czytaj też: Najlepsze polskie miasto do pracy. Nie zgadniesz, kto jest liderem [INFOGRAFIKA]

Jak podaje money.pl - przepisy nie są jednoznaczne i nawet wśród prawników nie ma w tej sprawie jednomyślności. A na nowe, jasne prawo trzeba będzie jeszcze poczekać.

Z przepisów prawa wynika, jedynie że maksymalna dopuszczalna temperatura jest ustalona tylko w przypadku pracowników młodocianych, czyli między 16. a 18. rokiem życia. Mogą oni pracować w temperaturze maksymalnie 30 st. C i wilgotności powietrza na poziomie 65 proc. Jeżeli temperatura na zewnątrz przekroczy 28 stopni, to pracodawca powinien w biurze zapewnić dostęp do napojów - każdemu, już niezależnie od wieku. Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych.

Według cytowanego przez money.pl radcy prawnego Michała Szczepanka - tzw. ustawa covidowa z 2 marca 2020 roku, która umożliwiła firmom wysyłanie ludzi na pracę zdalną, nie przewidziała dostarczania napojów pracownikom zdalnym.

- Obowiązujące przepisy nie regulują zasad świadczenia pracy poza miejscem stałego jej wykonywania, gdzie pracodawca nie ma możliwości ustalania i kształtowania warunków, w jakich pracownik świadczy pracę. Nie nakładają na pracodawcę obowiązku stosowania przepisów Kodeksu pracy dotyczących bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w tym dostarczania napojów w sytuacji, gdy temperatura w miejscu, gdzie pracownik pracuje zdalnie, przekracza 28 stopni Celsjusza - tłumaczy mecenas na money.pl.

Zobacz też: Morawiecki zapowiada życie jak w Madrycie. Wielkie obietnice premiera

Część prawników uważa, że jeśli pracownik udowodni, że temperatury w jego miejscu pracy są przekroczone, może starać się o zwrot kosztów za napoje. Pracodawca ma obowiązek zadbać o to, aby pracownik mógł wykonywać swoją pracę w bezpiecznych warunkach jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracownika.

E-polska: Rok od pandemii
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze