real peso

i

Autor: Shutterstock real peso

Wspólna waluta

Wspólna waluta dwóch wielkich państw. To początek nowej strefy euro?

2023-01-23 17:01

Rządy Brazylii i Argentyny ogłoszą w nadchodzącym tygodniu rozpoczęcie prac przygotowawczych nad wspólną walutą, podał w niedzielę brytyjski "Financial Times". Nowa waluta, którą Brazylia proponuje nazwać "Sur" (południe) miałaby ożywić regionalny handel i zmniejszyć zależność od dolara amerykańskiego.

Wspólna waluta Brazylii i Argentyny

"Będzie decyzja o rozpoczęciu analizy warunków koniecznych dla wspólnej waluty, która obejmuje wszystko, od kwestii fiskalnych do wielkości gospodarki i roli banków centralnych" - powiedział "Financial Times" argentyński minister gospodarki Sergio Massa. Agencja Reutera przypomina, że politycy obu krajów omawiali ten pomysł już w 2019 roku, ale spotkali się wówczas z oporem ze strony banku centralnego Brazylii.

Inicjatywa, która początkowo byłaby projektem dwustronnym, miałaby zostać rozszerzona, aby umożliwić udział innych krajów Ameryki Łacińskiej. Oficjalne ogłoszenie projektu spodziewane jest podczas wizyty prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy w Argentynie przy okazji rozpoczynającego się w poniedziałek w Buenos Aires Szczytu Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów. 

- Atrakcyjne politycznie i radykalne koncepcje muszą mieć odzwierciedlenie w gospodarczych realiach - mówi Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. Jak dodaje w tej chwili podstawowe parametry niezbędne do zbudowania unii walutowej, takie jak tempo wzrostu cen czy stopy procentowe, "potężnie od siebie odbiegają".

- Drugą sprawą jest stabilność kursu walutowego i wiarygodność. W minionych kilkudziesięciu latach w Ameryce Południowej wdrażano dziesiątki planów reform i terapii szokowych. Niestabilność polityczna i niska determinacja władz bardzo często prowadziła do ich szybkiego porzucania przy pierwszych trudnościach - dodaje Sawicki

Sonda
Czy na zakupach odczuwasz, że ceny poszły do góry?
Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze