plastikowe butelki

i

Autor: pixabay.com

Podatki

Wszyscy Polacy zapłacą za zużycie plastiku. Kara sięgnie 1,7 mld zł

2022-11-18 15:51

Coraz większa ilość plastikowych opakowań wyrzucanych na wysypiska śmieci powoduje, że płacimy więcej podatku. Jak podaje „Rzeczpospolita” w tym roku aż o 60 mln zł wzrośnie podatek od plastiku, który Polska zapłaci za brak recyklingu.

Podatek od plastiku

Plastic tax, czyli tak zwany podatek od plastiku, to dodatkowa kwota, jaką trzeba zapłacić za plastikowe opakowanie, które nie mogą zostać poddawane recyklingowi. Rada Europejska zdecydowała o wprowadzeniu takiego podatku z dniem 1 stycznia 2021 roku. Ustalono, że za kilogram odpadów trzeba będzie zapłacić 0,8 euro. Podatek nie dotyczy opakowań z tworzyw sztucznych, zawierających minimum 30 proc. plastiku pochodzącego z recyklingu. Podatek jest dużym obciążeniem dla tych krajów Unii Europejskiej, które nie radzą sobie zarówno ze zbiórką, jak i recyklingiem odpadów, takich jak np. Polska. Jesteśmy piątym największym płatnikiem w Unii Europejskiej.

Polska płaci ogromne kary

"W drugiej dopiero edycji tzw. plastic tax, który płacą rządy państw za każdą tonę plastikowych opakowań, które nie trafią do recyklingu, Polska jest już wysoko. Za cały 2022 rok zapłacimy 1,7 mld zł, czyli o blisko 60 mln zł więcej niż przed rokiem" — pisze „Rz. Gazeta dowiedziała się w Ministerstwie Środowiska, w 2021 r., że Polska z tytułu podatku od plastiku zapłaciła łącznie 1,69 mld zł. W tym roku do października Ministerstwo Finansów wysłało już 1,45 mld zł, a łącznie zaplanowano do przekazania 1,751 mld zł" — pisze gazeta.

Sonda
Czy segregujesz śmieci?
Tańczące z Promocjami 17.11.2022
Najnowsze