prąd

i

Autor: Pixabay

Mrożenie cen

Wszyscy zapłacimy odszkodowania za mrożenie cen? Spółki chcą sądowych sporów z rządem

2022-12-13 8:09

Rząd będzie musiał płacić rekompensaty spółkom? Jak podaje wtorkowy Puls Biznesu, wyspecjalizowane fundusze interesują się finansowaniem przyszłych sporów o rekompensaty za mrożenie cen prądu, ponadto wciąż trwają spory o mrożenie cen w 2019 roku. Jeśli rząd będzie musiał zapłacić odszkodowania, zapłaci za nie budżet państwa - czyli w efekcie my, podatnicy.

Rząd zostanie pozwany za mrożenie cen energii?

"PB" wskazuje, że "rządowa interwencja na rynku energii, wyznaczająca limity cen dla sprzedawców i wytwórców, budzi niepokój wielu uczestników rynku". "Kto będzie na niej stratny, kto zyska oraz ile — na razie nie wiadomo" - dodano.

Jak podano, "mimo niewiadomych firmy próbują przewidzieć przyszłość". "Zasięgają porad u prawników, rozważają spory sądowe i szukają ich finansowania. Wyspecjalizowane fundusze już się nimi interesują" - przekazano.

Gazeta przypomina, że "kiedy w 2019 r. rząd po raz pierwszy zamroził ceny energii, niektóre firmy obrotu zdecydowały się wejść na drogę sądową". "Argumentowały, że ustawowe rekompensaty nie pokryły strat spowodowanych zamrożeniem cen. Najgłośniejszy przypadek to PKP Energetyka, która pozwała państwo na 85 mln zł. Sprawa trwa" - czytamy.

"Nasza kancelaria prowadzi tego typu spory. Naszymi klientami są duże spółki, a wartość ich sporów to kilkadziesiąt milionów złotych. Nie zapadły jeszcze wyroki, spodziewamy się ich w 2023 r." — mówią Krzysztof Kycia, partner w kancelarii DLA Piper, i Monika Leszko, radczyni prawna w zespole postępowań sądowych i arbitrażowych.

Tłumaczą, że w 2019 r. — w porównaniu z obecną sytuacją — różnica między cenami rynkowymi a rządowym limitem przyjętym do rozliczeń była relatywnie mała. Dziś rozpiętość będzie prawdopodobnie znacznie większa, większe mogą być też potencjalne straty.

Kosztowne procesy z rządem. Fundusze zarobią na publicznych pieniądzach?

"PB" zwraca uwagę, że "firmy mogą jednak obawiać się o to, skąd wezmą pieniądze na ewentualne procesy, skoro czas jest trudny, a ich płynność zagrożona".

"Rozwiązaniem może być tzw. third party funding, czyli inwestor gotowy wyłożyć pieniądze w zamian za część odszkodowania, które spółka obrotu będzie mogła uzyskać w sądzie" — tłumaczy Krzysztof Kycia.

Jak napisano, "DLA Piper współpracuje już z takimi funduszami na poziomie międzynarodowym". "Wyspecjalizowane fundusze z tego sektora są w Polsce aktywne i interesują się takimi sprawami" — twierdzi Kycia

Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek
Sonda
Czy obawiasz się coraz wyższych rachunków za prąd?

Ceny paliw drastycznie skoczą w górę?

Posłuchaj, co może się wydarzyć!

Listen to "Czeka nas skokowy wzrost cen paliw? Jacek Sasin: Węgla będzie w nadmiarze. SEDNO SPRAWY" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze