Strajk

i

Autor: PAP/Leszek Szymański

Strajk rolników

Wszystkie postulaty protestujących rolników. Czym jest Zielony Ład?

2024-03-06 7:08

We wtorek, do gmachów parlamentu, wkroczyła delegacja uczestników manifestacji rolniczej. Przemarsz otwierał rolniczy ciągnik z transparentami noszącymi hasła: "Murem za rolnikiem", "Jestem rolnikiem, nie niewolnikiem" oraz "Zielony ład = głód". Ale czym tak naprawdę jest Zielony Ład i czego dokładnie oczekują rolnicy?

Strajk rolników - luty 2024. Jakie postulaty mają rolnicy?

Europejski Zielony Ład to zestaw inicjatyw mających na celu poprowadzenie Unii Europejskiej w kierunku ekologicznej transformacji, aby do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Te inicjatywy obejmują szeroki zakres dziedzin gospodarczej aktywności, w tym rolnictwo. Komisja Europejska rozpoczęła inicjatywę Zielonego Ładu w grudniu 2019 roku, jednakże ogłoszenie tego pakietu nie wywołało protestów w takiej skali, jakie obserwujemy dzisiaj. Protesty te rozpoczęły się kilka lat później, gdy założenia pakietu zaczęły być wdrażane, a obecnie osiągają swój szczyt, przetaczając się przez cały kontynent.

Główne postulaty Zielonego Ładu, które wywołują sprzeciw rolników, obejmują:

  • Ugorowanie części gruntów, czyli ich wyłączenie z użytkowania (4% ziemi należącej do gospodarstw o powierzchni większej niż 10 ha powinno być pozostawione odłogiem, aby umożliwić regenerację ziemi) - rolnicy twierdzą, że taki obowiązek doprowadzi do spadku produkcji i dochodów.
  • Strategia "Od pola do stołu", zakładająca zmniejszenie użycia chemicznych pestycydów o co najmniej 50% do 2030 roku - rolnicy są zdania, że te przepisy uniemożliwią utrzymanie produkcji na dotychczasowym poziomie, co zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Europy i uzależni ją od importu spoza kontynentu.
  • Zmniejszenie stosowania nawozów sztucznych o co najmniej 20% - w tej kwestii argumenty rolników są podobne do tych dotyczących redukcji stosowania pestycydów.

Jakie są postulaty rolników?

Natomiast postulaty rolników obejmują: konieczność uproszczenia i ograniczenia nieracjonalnych wymogów Zielonego Ładu; ograniczenie nadmiernego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz poprawę opłacalności produkcji rolnej. Ministerstwo Rolnictwa zauważa, że protesty rolnicze miały miejsce już jesienią 2023 roku i podkreśla, że były one wynikiem błędów podejmowanych przez poprzednich decydentów. Resort informuje o podejmowanych działaniach w obszarach zgłaszanych przez rolników.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych podało trasę protestu rolników na 27 lutego 2024 roku, jednak już zapowiedziano kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 roku. Centralne związki zawodowe współorganizują ten protest i przystępują do strajku.

QUIZ PRL. Czym pachniała Polska Ludowa?

Pytanie 1 z 15
Popularne perfumy dla pań w charakterystycznej niebieskiej butelce ze złotym korkiem to:
QUIZ PRL. Czym pachniał PRL?
Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze