Hubert Urbański, Milionerzy

i

Autor: Dariusz Gałązka/AKPA Hubert Urbański, Milionerzy

Ile zabierze skarbówka?

Wygrał milion złotych w "Milionerach". Zapłaci gigantyczny podatek od wygranej

2022-09-20 13:54

W programie "Milionerzy" na antenie TVN padła w poniedziałek 19 września główna wygrana. Tomasz Orzechowski odpowiedział poprawnie na wszystkie pytania i zgarnął milion złotych. Nie oznacza to natomiast, że pełna kwota trafi na jego konto. Wygraną będzie musiał podzielić się ze skarbówką. Ile pieniędzy z wygranej straci Tomasz Orzechowski?

Pytanie za milion złotych. Jaki jest podatek od wygranej?

Tomasz Orzechowski pochodzi z Łodzi i jest księgowym. Aby wygrać milion złotych musiał odpowiedzieć na następujące pytanie: Kto w połowie XIX w. skomponował "Modlitwę dziewicy", utwór grany w Europie, w Stanach Zjednoczonych, ale najbardziej i do dziś popularny w Japonii?.

Tomasz Orzechowski znał prawidłową odpowiedź i wskazał Teklę Bądarzewską z Mławy. Tym samym stał się piątą osobą, która poprawnie odpowiedziała na wszystkie pytania w programie "Milionerzy". Wcześniej poprawnie na ostatnie pytanie w teleturnieju odpowiedzieli: Krzysztof Wójcik (2010), Maria Romanek (2018), Katarzyna Kant-Wysocka (2019) oraz Jacek Iwaszko (2021).

Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk

Ile trafi na konto "Milionera"?

Niestety dla zwycięzcy wygrana nie oznacza, że na jego konto wpłynie równy milion zł. Każda tego typu wygrana w teleturniejach czy grach jest opodatkowana. W przypadku wygranej w teleturnieju "Milionerzy" stawka jest taka sama jak np. wygranej w loterii Lotto - 10 proc. od pełnej kwoty. Dolną granicą opodatkowania wynosi w tym wypadku 2 tys. zł. Wyjątek stanowią wygrane w grach organizowanych przez Totalizator Sportowy. W tym wypadku granica jest podniesiona do 2280 zł. 

W przypadku Tomasza Orzechowskiego zatem wygrana "netto" wyniesie 900 tys. zł, a 100 tys. zł trafi natomiast do urzędu skarbowego. Podatkowymi formalnościami w jego imieniu zajmie się TVN.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze