Wzrost skonsolidowanych przychodów o 7 proc. rok do roku do poziomu 5 157 mln zł w drugim kwartale 2018 roku jest przede wszystkim efektem wzrostu cen miedzi o ponad 1 200 USD/t (wzrost procentowy o 21 proc.) przy częściowym skompensowaniu tego efektu przez niższy o 7 proc. rok do roku wolumenu sprzedaży miedzi oraz osłabienie kursu USD/PLN o 7 proc. rok do roku. Średnie notowania miedzi wyrażone w złotówkach w drugim kwartale były najwyższe od pierwszego kwartału 2013 roku – czytamy w komunikacie spółki KGHM Polska Miedź.
Jak wygląda półroczny bilans spółki w szczegółach? O 3 proc. są niższe przychody z umów z klientami (spadek z 9 713 mld zł do 9 423 mld zł). W związku z tym, że przychody te są niższe, to koszt jednostkowy jest wyższy o 43 proc. EBITDA jest niższa o 10 proc. Wynik netto jest o 42 proc. niższy w zestawieniu rok do roku. Wzrosło za to zadłużenie firmy, gdyż nowe inwestycje finansowano długiem. Na taką sytuację finansową spółki miały głównie wpływ remonty Huty Miedzi Głogów II, nowe inwestycje, kurs walutowy.
A jakie plany na kolejne półrocze ma spółka? - Stawiamy na stabilność i efektywność. I na tym chcemy się skupiać – podkreśla Marcin Chludziński prezes KGHM Polska Miedź. I dodaje: Bardzo ważne dla nas jest to, by spojrzeć na KGHM jako firmę z dużym pokładem innowacyjności. Chludziński zaznacza, że w tym czasie wszystkie plany produkcyjne i inwestycyjne będą zrealizowane.
KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r.