Magdalena Rzeczkowska

i

Autor: JENS SCHLUETER/AFP/East News

Frankowicze

Wyroki TSUE nie zniszczą równowagi sektora bankowego? Minister finansów uspokaja

2023-07-03 7:55

Wyrok TSUE na temat kredytów frankowych wywołał zaniepokojenie, czy sektor bankowy nie straci po nim stabilności. Jak jednak uspokaja minister finansów Magdalena Rzeczkowska w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", banki miały możliwość przygotowania się do tej sytuacji, więc nie ma powodów do obaw.

Sektor bankowy był gotowy na wyrok TSUE

- Komisja Europejska (KE) w ramach oceny stabilności makroekonomicznej – finansów publicznych, systemu bankowego, instytucji finansowych – zajmuje się też oceną tzw. nierównowag w gospodarce. Polska jest w gronie trzech unijnych krajów, w których KE zidentyfikowała najmniejszą liczbę nierównowag – zaledwie jedną w 14 ocenianych kategoriach. KE nie zdecydowała się w związku z tym na bardziej szczegółowe badania naszego systemu finansowego. Od kiedy powstaje ten raport, Polska nigdy nie miała dodatkowej rundy ocen, co oznacza stabilną sytuację makro naszej gospodarki – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Sieci".

Dodała, że dzięki stabilnemu rynkowi bankowemu, działającym procedurom nadzorczym oraz pracy Komitetu Stabilności Finansowej ryzyka pojawiające się w systemie bankowym są na bieżąco monitorowane i dobrze zarządzane.

- Poprawnie ułożona struktura nadzorcza rynku finansowego i bankowego, także unijne regulacje – to daje tę odporność. Proszę pamiętać, że sektor bankowy miał możliwość przygotowania się do kwestii kredytów frankowych, więc obecne wyroki sądów czy TSUE nie spowodują jakiejś eksplozji na rynku – stwierdziła minister finansów.

Stabilność gospodarki efektem rozwoju?

Oceniła również, że sytuacja rynku finansowego i stabilność ekonomiczna to efekt rozwoju gospodarczego.

- Dzięki niemu nasza gospodarka jest odporna, a nasi przedsiębiorcy, którzy niejednokrotnie dali dowód, że sprawnie adaptują się do zmieniających się dynamicznie warunków zewnętrznych, są przedsiębiorcami "zwinnymi". Trzeba pamiętać, że jest to też kwestia warunków, które stwarzamy przedsiębiorcom i gospodarce – powiedziała Rzeczkowska. 

K. SOBOLEWSKI: MOŻEMY ZASKARŻYĆ KOMISJE EUROPEJSKĄ DO TSUE
Sonda
Czy Twoim zdaniem polska gospodarka jest w dobrej kondycji?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze