biuro

i

Autor: Getty Images

Wysokie płace napędza nie tylko inflacja. Polacy ciężko pracują na podwyżki swoich wynagrodzeń

2022-05-26 15:50

W Polsce płace rosną w szaleńczym tempie, ale co ciekawe podobnie jest z wydajnością pracy. Zatem najwyraźniej wzrost płac napędzany jest zarówno wysoką inflacją, ale i po prostu wysoką wydajnością pracowników. W tym momencie, kiedy to inflacja może być o wiele wyższa, najważniejsze pytanie brzmi: czy płace zwolnią wraz ze spowolnieniem wydajności? Siła ludzka, by była na pełnych obrotach , musi być odpowiednio motywowana.

Pracownicy napędzają inflację?

Jedną z najważniejszych oznak destabilizacji makroekonomicznej gospodarki jest oderwanie się cen i płac od realnych procesów produkcji. To sytuacja, w której płace i ceny zaczynają rosnąć napędzane oczekiwaniami, a nie relacją popytu i podaży. Czy tak już jest w Polsce? Jak wykazuje "Puls Biznesu" w Polsce wciąż wydajność pracy i pracowników jest na bardzo wysokim poziomie i rośnie w bardzo szybkim tempie. Zatem pracownicy idą do szefów po podwyżkę, bo po prostu wydajnie i intensywnie pracują, a nie tylko dlatego, bo ceny w sklepach wzrosły kolosalnie (choć i taki argument może się pojawiać i nie będzie jak najbardziej zasadny).Ale pójście masowe pracowników po podwyżki z argumentem inflacji może przyczynić się do powstania tak zwanej spirali płacowo-cenowej i ostatecznie jeszcze bardziej rozkręcić inflację.

"Puls Biznesu" zwraca tu uwagę na pewne zagrożenie. Możliwe jest, że wzrost wydajności jest zjawiskiem przejściowym, zaś wzrost płac nominalnych jest zjawiskiem stałym.  W takiej sytuacji problem jednostkowych kosztów pracy wybuchnie w pełni za kilka kwartałów. 

Widmo gigantycznej inflacji

Według dziennika, najważniejsze obecnie pytanie to, czy w miarę normalizowania wzrostu wydajności pracy będzie się też normalizował nominalny wzrost płac? Jeżeli tak, to świetnie. To będzie oznaczało, że raczej nie grozi nam trwale wysoka inflacja. A jeśli nie, to czeka nas inflacyjny Armagedon. Przypominamy, że według czarnego scenariusza inflacja w Polsce może dojść do 20 proc. Szczyt inflacyjny w Europie przewidywany jest na okres wakacji (lipiec-sierpień 2022). 

Pieniądze to nie wszystko - Krzysztof Pietraszkiewicz
Sonda
Czy Twoje wynagrodzenie starcza Ci do końca miesiąca?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze