stetoskop

i

Autor: Pixabay.com

Ubezpieczenie zdrowotne

Zabiegi refundowane przez NFZ. Za to oddadzą Ci pieniądze

2023-07-24 8:01

W Polsce istnieje możliwość uzyskania refundacji za niektóre zabiegi stomatologiczne, co umożliwia pacjentom otrzymanie częściowego lub całkowitego zwrotu kosztów związanych z leczeniem zębów. Dzięki tej możliwości, pacjenci mają dostęp do różnych usług refundowanych, takich jak usuwanie kamienia nazębnego oraz przeprowadzenie przeglądu, co pozwala sprawdzić stan zdrowia zębów oraz jamy ustnej.

Niestety, w dzisiejszych czasach wiele osób bagatelizuje znaczenie zdrowia jamy ustnej i decyduje się na wizytę u dentysty dopiero wtedy, gdy pojawiają się poważne problemy. Brak odpowiedniej edukacji na temat profilaktyki stomatologicznej i konieczności regularnych wizyt u dentysty może być jednym z głównych czynników, które przyczyniają się do takiej sytuacji. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że wczesne wykrycie problemów jamy ustnej może zapobiec poważniejszym schorzeniom, uchronić przed bólem i dyskomfortem.

Dodatkowo, dostępność usług stomatologicznych może być ograniczona dla wielu osób, zwłaszcza tych mieszkających w mniejszych miejscowościach lub na obszarach wiejskich. Dla pacjentów konieczne jest często pokonywanie długich tras, aby dotrzeć do najbliższego dentysty, co może prowadzić do odkładania wizyt na później i w efekcie pogorszenia stanu uzębienia.

Zgodnie z informacjami skompilowanymi przez serwis denthelp.pl, w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) pacjenci mają możliwość skorzystania z różnych usług, takich jak:

 • Raz w roku badanie stomatologiczne oraz trzy razy w roku przegląd jamy ustnej.
 • Dwa zdjęcia RTG zębów.
 • Leczenie próchnicy w przypadku zębów od jedynek do trójek za pomocą plomb z materiałów chemoutwardzalnych; pozostałe zęby mogą być wypełnione amalgamatem.
 • Leczenie kanałowe zębów od jedynek do trójek.
 • Leczenie protetyczne w przypadku utraty co najmniej pięciu zębów w jednym łuku, pacjent ma prawo do protezy akrylowej raz na pięć lat.
 • Usunięcie kamienia nazębnego raz do roku.
 • Leczenie zmian na błonie śluzowej.
 • Chirurgiczne usunięcie zęba.
 • Znieczulenie powierzchniowe, nasiękowe lub wewnątrzustne w związku z gwarantowanym świadczeniem stomatologicznym.
 • Leczenie i profilaktyka zębów mlecznych i stałych dzieci oraz młodzieży do 18 roku życia.
 • Leczenie ortodontyczne dzieci do 12 roku życia.

Warto korzystać z tych możliwości i dbać o zdrowie jamy ustnej, aby uniknąć poważniejszych problemów oraz cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Regularne wizyty u dentysty i skorzystanie z refundowanych usług mogą znacząco przyczynić się do utrzymania dobrej kondycji zębów przez wiele lat.

Sonda
Jak oceniasz swoje lekarza rodzinnego?
EKG 2023 Dawid Jackiewicz
Listen on Spreaker.
Najnowsze