Wojna na Ukrainie. Coraz więcej rosyjskich wojsk przy granicy. Narracja o wycofaniu żołnierzy fałszywa

i

Autor: AP Wojna na Ukrainie. Coraz więcej rosyjskich wojsk przy granicy. "Narracja o wycofaniu żołnierzy fałszywa"

Zachód cacka się z Putinem? Ekspert wprost: Restrykcje mogą być "umiarkowane"

2022-02-22 8:20

Tego po Zachodzie można było się spodziewać. Tak jak w przypadku Gruzji i zajęcia Krymu, sankcje będą pozorne, a Niemcy nadal będą robić interesy z Putinem. Potwierdzają to we wtorek 22 lutego br., Wiedomosti, które informują, że uznanie przez Rosję separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie może doprowadzić do sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2, ale pierwsze sankcje zapewne nie obejmą tego projektu i ogółem restrykcje mogą być "umiarkowane".

Ekspert z Rosyjskiej Rady Spraw Międzynarodowych Iwan Timofiejew powiedział "Wiedomostiom", że jeśli uznanie separatystycznych "republik ludowych" dokona się bez eskalacji, to sankcje będą "umiarkowane". Sankcje dotyczyć będą zapewne władz i przedsiębiorstw rosyjskich; Nord Stream 2 najprawdopodobniej nie będzie częścią tego pakietu, który przyjęty będzie w pierwszej kolejności - powiedział dziennikowi ekspert z Ośrodka Badań Europejskich MGIMO, Artiom Sokołow.

Śledź z nami wydarzenia za naszą wschodnią granicą: Wojna na Ukrainie. USA nałożyły sankcje na Rosję, Biden podpisał dekret [RELACJA NA ŻYWO]

"Wiedomosti" przypominają o skutkach sankcji wprowadzonych w 2014 roku w reakcji na dokonaną przez Rosję aneksję Krymu. Cytowany przez dziennik ekspert Władimir Salnikow wyraża przekonanie, że wówczas na spadek PKB i stagnację dochodów silniej niż sankcje wpłynął spadek cen na rosyjskie towary eksportowe, głównie ropę naftową.

Gen. Mieczysław Bieniek: Putin traktuje Ukrainę jak część Rosji

Tak jak w przypadku Gruzji i Krymu, reakcja Zachodu jest póki co mało zdecydowana. Tymczasem, już wcześniej ukraińscy politycy apelowali o wprowadzenie zdecydowanych sankcji. 

Polscy politycy i ekonomiści apelują dziś na twitterze o twarde sankcje. Są też reakcje szydzące z reakcji Zachodu. Robert Gwiazdowski napisał: - Jest stanowcza reakcja Bidena. Będą sankcje. Na Donieck i Ługańsk -  i dodał śmiejące się emotki. Roman Giertych prowokacyjnie pyta: - Panie Premierze! Zgodnie z nowymi decyzjami prezydenta USA zakup węgla z Donbasu podpada podpada pod sankcje. Będziemy łamać embargo, czy dostosujemy się?

Polski prezydent Andrzej Duda również apeluje o twarde sankcje.

Czytaj także: 407 tys. euro na utrzymanie biura „lobbysty Putina”. Niemieccy podatnicy mówią dość!

Znamienne słowa a propos sankcji padły wcześniej z ust rosyjskiego ambasadora w Szwecji, Wiktor Tatarincew, w wywiadzie dla dziennika "Aftonbladet" stwierdził, że sankcje, którymi grozi Zachód w przypadku inwazji na Ukrainę, Rosja "ma w d***". O tym skąd ta pewność przeczytasz w naszej analizie: Wojna na Ukrainie. Czy zabraknie pieniędzy w bankomatach? [ANALIZA]

Tymczasem jak informował wcześniej „Welt am Sonntag”, fundacja Stiftung Klimaschutz, powołana przez rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego, by zajmować się „ochroną klimatu”, w istocie po cichu wspomagać ma uruchomienie gazociągu Nord Stream 2, znajdującego się na liście potencjalnych sankcji przeciw Rosji.

Reakcję Zachodu na zajęcie przez Putina wschodniej Ukrainy można podsumować jedynie tak. 

Sonda
Czy wybuchnie III wojna światowa?
Najnowsze