Piotr Duda

i

Autor: Marcin Gadomski

Szef „Solidarności” Piotr Duda chce, aby zakaz handlu w niedzielę objął inne grupy zawodowe

2018-01-22 13:02

Od 1 marca b.r wejdzie w życie ograniczenie handlu w niedzielę. Najpierw stopniowo: handel będzie zakazany w dwie niedziele w miesiącu, w 2019 roku w jedną, a od 2020 roku zacznie obowiązywać całkowity zakaz handlu. Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarności" zapowiada, że to nie koniec ograniczeń. Będzie domagać się rozszerzenia zakazu handlu w niedzielę również dla pracowników spoza handlu.

W rozmowie z „DGP", Piotr Duda zapowiada, że „Solidarność" chce, aby niedziele były wolne nie tylko dla osób zatrudnionych w handlu, ale również dla innych grup zawodowych.
Piotr Duda zapowiedział, że „Solidarność" podejmuje inicjatywę w tej sprawie. Uważa, że „pod pretekstem użyteczności społecznej lub zaspokojenia codziennych potrzeb ludności zleca się pracę w takie dni (w niedziele – przyp.red.), choć nie jest to uzasadnione." Dodał: „Przeanalizujemy obecne wyjątki od generalnego zakazu pracy w niedziele i święta. Chcemy, aby dla kolejnych grup zawodowych były one wolne".

Polecamy: PiS wprowadza całkowity zakaz handlu w niedzielę. Sejm przegłosował ustawę


Szef „Solidarności" zapowiada, że choć nad projektem nowego kodeksu pracy pracuje komisja kodyfikacyjna, NSZZ chce przygotować swoje propozycje, przedstawić stronie rządowej i pracodawcom oraz przedyskutować w Radzie Dialogu Społecznego. Celem ma być to, aby „w niedziele swoje obowiązki wykonywały jedynie osoby, których praca jest niezbędna".

Sprawdź także: Zakaz handlu w niedziele fikcją? Święta będą mogły być pracujące


Według Dudy problemu pracy w niedzielę nie rozwiążą dodatki za pracę, ponieważ „Polakom zależy na tym, aby mieć wolne niedziele i móc je spędzać z rodziną". Jak powiedział w rozmowie z „Dziennikiem": - Nie kuśmy zatrudnionych. Za pracę w zwykłe dni tygodnia powinni otrzymywać takie wynagrodzenie, aby mogli zapewnić godny byt sobie i bliskim. Dlatego będziemy nie tylko inicjować zmiany w zakresie pracy w niedziele i święta, ale także dotyczące upowszechnienia układów zbiorowych pracy. Skoro ma być konstytucja dla biznesu, to my chcemy konstytucji dla pracowników. Nie jest nią kodeks pracy, lecz zakładowe lub branżowe układy zbiorowe. Przedstawimy rządowi nasze propozycje zmian w tym zakresie – zapowiedział.

Źródło: /DGP

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze