Energetyki tylko dla dorosłych
Od 1 stycznia obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny, czyli popularnych energetyków osobom poniżej lat 18. Według definicji energetykiem jest napój będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego "składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie". Napoje te powinny być oznaczone widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”. Napis musi stanowić minimum 10 procent powierzchni opakowania.
Konieczny dowód
W razie wątpliwości, czy kupujący napój jest pełnoletni, sprzedawca może zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek nabywcy. Warto z pamiętać, że energetyka w szkole nie kupi nie tylko osoba niepełnoletnia, ale także pełnoletni uczniowie i pracownicy. Ustawa wprowadza bowiem całkowity zakaz sprzedaży tych napojów na terenie placówek oświatowych.
Jakie kary za złamanie zakazu dla sprzedawców i producentów?
Za sprzedanie energetyka osobom niepełnoletnim sprzedawcom grożą srogie kary. Podmiot sprzedający napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny osobom poniżej 18 roku życia, na terenie szkół, jednostek systemu oświaty oraz w automatach może zapłacić grzywny do 2.000 złotych. Jeszcze większe konsekwencje grożą producentom lub importerom napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny, w opakowaniach jednostkowych niespełniających wymogów określonych w ustawie. Grozi im grzywna do 200.000 złotych albo kara ograniczenia wolności, albo obie te kary łącznie.