Zakręceni wokół żywności

2018-03-11 17:00

Głód jest jednym z podstawowych popędów ludzi, a jego zaspokajanie silnie połączone z przetrwaniem naszego gatunku. Jednak jedzenie to nie tylko proces niezbędny do przeżycia, ale przede wszystkim przyjemność. Wielu uważa, że dogadzanie naszym kubkom smakowym jest lepsze niż seks. Wokół żywności zbudowaliśmy wielkie gospodarcze potęgi przemysłowe. Od sektorów rolnictwa po przedsiębiorstwa produkujące i przetważające żywność po wielkie hurtownie, hipermarkety czy lokalne bazarki.

Wielki dobrobyt czy wielkie ubóstwo?
Żyjemy w czasach kiedy silne wykorzystywanie zasobów naturalnych ziemi, wysoki przyrost naturalny i rozwój technologiczny sprawiły, że powoli stajemy przed faktem, kiedy matka natura nie będzie w stanie sprostać naszym potrzebom. Przewiduje się, że w ciągu 30 lat na Ziemi przybędzie aż 3 mld ludzi. Dla porównania, to tak jakby na mapie pojawiły sie nowe Chiny i Indie. Demografia jest zatem nieubłagana. W krajach wysoko rozwiniętych regularnie marnowane są tony żywności, podczas gdy w biedniejszych rejonach naszego kraju przybywa głodujących.

Sprawdź koniecznie: Mięsna afera na Lubelszczyźnie. Pompowali drób roztworem wody z solą

Nie jest to jedynie problem biednej Afryki czy Ameryki Południowej. Również w Polsce niedojada coraz więcej dzieci. Jak wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO, Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa i Światowego Programu Żywnościowego, głoduje już 11 procent ludzi na całym świecie. W dwa lata przybyło ich więcej niż liczy cała populacja Polski. Według badań Bayer'u Polacy receptę na te problemy widzą przede wszystkim w rowiązaniach systemowych. Należą do nich działania mające na celu zapewnienie dostępu do wody, ograniczenie marnotrawienia żywności, rozwój nauki na rzecz wydajniejszej produkcji i upowszechnienie nowej wiedzy na rzecz wydajniejszej produkcji rolnej.

Współczesne zagadnienia rolnictwa
Rolnictwo to od zarania dziejów jeden z segmentów podstaw funkcjonowania każdej cywilizacji. To właśnie umiejętność uprawy ziemi sprawiła, że ludzkość porzuciła koczowniczy tryb życia na rzecz stałych osad. To dało podwaliny pod współcześnie rozumiane państwa. Dzisiejsze rolnictwo to ogromny rynek dostarczający żywność do naszych domów. Wraz z rozwojem technologicznych zmieniało sie także podjeście do uprawy roli. W obecnych czasach jedną ze ścieżek rozwoju rolnictwa jest rolnictwo zrównoważone. Jest to efektywna produkcja bezpiecznej i wysokiej jakości żywności w sposób chroniący, a wręcz poprawiający stan środowiska naturalnego. Badania firmy Bayer pokazują, że zaledwie 12 proc. Polaków interesuje się tym zagadnieniem.

Zobacz też: Tak oszukują producenci żywności [GALERIA]

Warto zwrócić uwagę na fakt, że osoby znające temat wskazują jego wagę. Ich zdaniem zrównoważone rolnictwo korzystnie wpływa nie tylko na środowisko natualne, ale także na zdrowie ludzi i wysoką jakość produktów. Widać, że w naszym kraju rośnie świadomość skąd pochodzą uprawy i co finalnie trafia na nasze talerze. Jedynie 13 proc. pytanych nie zwraca uwagi na pochodzenie kupowanego przez nich jedzenia. Aż 67 proc. krajanów twierdzi, że odżywia się zdrowiej niż wcześniej. Według badanych polskie rolnictwo rozwija się stosunkowo wolno. Doceniamy jednak generalny postęp, jaki dokonał sie w rolnictwie w ostatnich 20 latach. Ponad 3/4 ankietowanych zgadza się, że rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki.

Polska i świat na skraju braku wody
Głód i zbyt małe zasoby żywności to nie jedyny problem związany ze zbytnią eksploatacją zasobów ziemskich. Kolejnym niezwykle istotnym zagadnieniem są państwowe deficyty wody. Polska, w porównianiu z krajami europejskimi wypada dosyć blado. Nasze zasoby wodne są na stosunkowo niskim poziomie. Na jednego mieszkańca kraju przypada ok. 1600 m³ wody rocznie, a w okresach suszy poniżej 1000m³, podczas gdy na mieszkańca Europy przypada średnio ok. 4500 m³ w ciągu roku. Z ankiety przeprowadzonej przez Bayer wynika, że 59 proc. Polaków obawia sie deficytu wody w naszym kraju. Jednak niespełna 26 proc. ankietowanych zdaje sobie sprawę z faktu, iż zasoby wodne Polski są niższe od średniej europejskiej.

Co ciekawe, rośnie nasza świadomość dotycząca jakości wody pitnej. Aż 65 proc. respondentów dostrzega poprawę jej jakości. Trzeba pamiętać jak cennym zasobem jest woda. Jest ona niezbędna do codziennego przeżycia. Statystyczny Polak zużywa dziennie około 150 litrów wody. Jak pokazują badania, już samo uszczelnienie kranów powoduje zmniejszenia zużycia wody. Zamiana codziennych kąpieli na szybkie i energetyzujące prysznice też będzie miała duże znaczenie w kontekcie naszego dziennego użytkowania wody. Świetnym źródłem inspiracji, jak dbać o środowisko i o racjonalne wykorzystywanie zasobów są Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. 17 celów określiła cała ludzkość. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, dobre zdrowie i jakość życia, czysta woda i warunki sanitarne – to tylko niektóre z nich.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze