Mateusz Morawiecki

i

Autor: AP Mateusz Morawiecki

Założenie firmy w Czechach: Morawiecki ostrzega polskich przedsiębiorców

2021-06-02 14:46

Polski Ład ucieszył część obywateli, a u części wywołał panikę. Wszystko ze względu na zmiany w opodatkowaniu, które nie są korzystne dla zamożnych. W efekcie wielu przedsiębiorców i samozatrudnionych zaczęło nagle szukać informacji o tym jak przenieść formalną część biznesu do Czech. Zareagował na to premier Morawiecki, który dla firm planujących przeprowadzkę na południe ma ostrzeżenie.

Polski Ład sprawił, że wielu przedsiębiorców postanowiło optymalizować koszta działalności, przerejestrowując firmę do Czech, gdzie stawki są wyraźnie niższe. Jak w Polskim Ładzie będzie wyglądać obciążenie?

Jak wyliczyli eksperci z Grant Thornton, przy "wyższej kwocie wolnej i wyższym progu będziemy mieć do czynienia z dwiema wyższymi stawkami podatkowymi – tj. odpowiednio 24,75 proc. i 39,75 proc.".

W efekcie, podczas gdy osoba z wynagrodzeniem brutto w wysokości 3000 zł zyska rocznie 1845 zł, a osoba z dochodami 5000 zł brutto 564 zł, to przy dochodach rzędu 6000 zł brutto straci 236 zł. Najbogatsi po kieszeni dostaną jeszcze bardziej. Wynagrodzenie 20 tys. zł miesięcznie brutto wiąże się z roczną stratą w wysokości 6761 zł.

Efekt? Wielu z "poszkodowanych" nie zamierza pokornie znosić nowych obciążeń i planuje finansową emigrację. W ciągu kilkudziesięciu godzin mało popularne dotychczas hasło "firma w Czechach" wystrzeliło w Google. Część kontrowersji wynika z nowego sposobu naliczania składki zdrowotnej. Plany zakładają likwidację możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego, ma być ona płacona w pełnej wysokości, od całych zarobków.

Mateusz Morawiecki komentując sprawę podczas konferencji w Brukseli stwierdził jednak, że koszty koszty prowadzenia działalności gospodarczej w kraju będą niższe niż w Niemczech czy na Słowacji, a w Polsce za biznes zapłacimy tyle samo, ile w Czechach. Zwrócił uwagę, że część przedsiębiorców rozlicza się według różnych systemów. Podatnicy rozliczający się według progów 17 proc. i 32 proc. mają zyskać na Polskim Ładzie. Ocenił, że w Polsce są bardzo dobre warunki do prowadzenia działalności gospodarczej i przypomniał o możliwości skorzystania z estońskiego CIT czy IP BOX.

Sonda
Czy założenie firmy w Czechach to dobry pomysł dla polskich przedsiębiorców?
Express Biedrzyckiej - Leszek Balcerowicz: Polski Ład szkodzi biednym

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze