Adrian Zandberg

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express; Shutterstock

Służba zdrowia

Zandberg chce ogromnych nakładów na ochronę zdrowia. Wyższa składka NFZ czy podatki?

2025-04-16 14:34

Adrian Zandberg, kandydat partii Razem na prezydenta, alarmuje: polska służba zdrowia jest w dramatycznym stanie. Jego receptą na uzdrowienie systemu jest zwiększenie nakładów do 8 proc. PKB. Polityk przestrzega również przed prywatyzacją szpitali, widząc w niej zagrożenie dla powszechnego dostępu do leczenia.

Super Biznes SE Google News

Zandberg krytykuje budżet NFZ i proponuje  radykalne rozwiązanie

Adrian Zandberg, podczas wizyty w Ełku ostro skrytykował kondycję polskiej służby zdrowia. Polityk uważa, że system jest niedofinansowany, a rządowy budżet na NFZ zawiera "olbrzymią dziurę". Jego zdaniem, planowane cięcia doprowadzą do pogorszenia dostępności do lekarzy i odwoływania operacji.

Zandberg chce wprowadzić  radykalne rozwiązanie: - "Proponuję podniesienie nakładów na służbę zdrowia do 8 proc. PKB i czekam w tej sprawie na stanowisko kontrkandydatów i kontrkandydatek" – powiedział Zandberg.

Prywatyzacja służby zdrowia? Zandberg ostrzega przed nierównościami w dostępie do leczenia

Adrian Zandberg poruszył również temat prywatyzacji szpitali. Polityk stanowczo sprzeciwia się takim działaniom, argumentując, że prywatyzacja doprowadzi do ograniczenia dostępu do leczenia dla osób mniej zamożnych. -  "Proces prywatyzacji służby zdrowia jest groźny i oznacza, że miliony ludzi stracą prawo do leczenia. Umówiliśmy się w konstytucji, że prawo do leczenia jest równe dla wszystkich, nie tylko dla bogatych" – podkreślił Zandberg.

Jak finansowana jest służba zdrowia w Polsce?

Zgodnie z przepisami, finansowanie ochrony zdrowia reguluje ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej. Ustawa ta zakłada stopniowe zwiększanie nakładów na zdrowie, tak aby w 2027 roku osiągnęły one poziom 7% PKB. Propozycja Adriana Zandberga stanowi więc znaczące przyspieszenie w stosunku do obecnych planów.

Polska na szarym końcu Europy

Polska plasuje się w ogonie europejskich państw pod względem wydatków na ochronę zdrowia. Z danych Eurostatu za 2022 rok wynika, że Polska przeznaczyła na ten cel zaledwie 6,4% PKB. To znacznie poniżej średniej unijnej. Te dane pokazują, jak duży dystans dzieli Polskę od europejskich liderów.

Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber
Quiz PRL. PRL-owska służba zdrowia: Pamiętasz te czasy?
Pytanie 1 z 10
Do pobierania krwi używało się:
Służba zdrowia w PRL
Polska na ucho
Praca w raju

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze