Zanim podpiszesz, przeczytaj

2004-10-06 15:04

Umowa odpłatnego używania (najmu) lokalu jest to tzw. umowa cywilna. Reguły jej zawierania określa więc kodeks cywilny (art. 680-692) oraz omawiana ustawa o ochronie lokatorów. Umowę należy przed podpisaniem dokładnie przeczytać.

Koniecznie na piśmie

Umowa o odpłatne używanie lokalu (zwana także umową najmu) musi być spisana w dwóch egzemplarzach (dla najemcy i właściciela). Na obu kopiach muszą być podpisy najemcy i właściciela - inaczej umowa będzie nieważna.

Na czas oznaczony lub nieoznaczony

Umowa najmu może być zawarta na czas oznaczony (określa wtedy, do kiedy lokator będzie zajmował mieszkanie) lub nieoznaczony (bezterminowo).

W przypadku, jeśli właścicielem mieszkania jest gmina lub starostwo, umowa może być zawarta wyłącznie na czas nieoznaczony, chyba że lokator sam chce zawrzeć umowę terminową.

Nie dotyczy to umów o używanie należących do gminy lokali socjalnych lub związanych z pracą (służbowych). Te umowy zawierane są zawsze na czas oznaczony.

Właściciel ma prawo zażądać kaucji

Zawarcie umowy najmu właściciel może uzależnić od wpłacenia przez najemcę kaucji. Nie wolno mu tego zrobić tylko w przypadku umowy najmu lokalu socjalnego lub zamiennego oraz umowy zawieranej w związku z zamianą mieszkania.

Kaucja to zabezpieczenie dla właściciela. Ma pokryć ewentualne zaległości w opłatach, kiedy najem dobiegnie końca. W umowie należy określić, co zabezpiecza: czynsz, opłaty za prąd, gaz czy także ewentualne szkody w mieszkaniu.

Kaucja nie może być wyższa niż roczny czynsz (pod uwagę bierze się tu czynsz ustalony w dniu zawarcia umowy najmu). Oczywiście może być niższa.

Po rozwiązaniu umowy najmu właściciel musi zwrócić lokatorowi kaucję. Ma prawo potrącić z niej to, co był mu winien najemca. Na zwrot kaucji ma miesiąc, licząc od dnia opuszczenia lokalu przez najemcę. Kaucja podlega zwrotowi także wtedy, gdy najemca kupi od właściciela mieszkanie.

Ustal, kto płaci za prąd

W umowie musi zostać zapisane, kto uiszcza opłaty za prąd, gaz, wodę i wywóz nieczystości. Jeśli najemca ma umowę z bezpośrednio z elektrociepłownią i zakładem energetycznym - opłaty uiszcza sam.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze