Zasiłek dla bezrobotnych – komu się należy?
Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie, które wypłaca urząd pracy po spełnieniu następujących warunków:
* trzeba zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy
* w urzędzie pracy nie ma dla ciebie odpowiedniej propozycji pracy, stażu, przygotowania zawodowego,
Ważny jest też odpowiedni staż pracy. Zasiłek przysługuje jeśli:
* byłeś zatrudniony i otrzymywałeś wynagrodzenie co najmniej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co bardzo ważne, od tego wynagrodzenia była opłacana składka na Fundusz Pracy (nieuwzględniane są okresy urlopu bezpłatnego dłuższego niż 30 dni),
* świadczyłeś usługi na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, jeżeli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca,
* opłacałeś składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności, jeżeli podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie.
Do czasu pracy wlicza się również okresy: urlopu wychowawczego, pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, odbywania zasadniczej służby wojskowej.
Ważne!
Z zasiłku nie skorzystają osoby, które w ciągu 6 miesięcy przed złożeniem wniosku zostały zwolnione dyscyplinarnie lub wypowiedziały umowę pracodawcy.
Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2023 roku?
Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od daty rejestracji we właściwym urzędzie pracy. Można go otrzymywać od 6 do 12 miesięcy. Jego wysokość uzależniona jest od stażu pracy i wynosi:
* 80 proc. zasiłku podstawowego - w przypadku osób, które przepracowały mniej niż 5 lat,
* 100 proc. zasiłku podstawowego - w przypadku osób ze stażem 5-20 lat,
* 120 proc. zasiłku podstawowego - w przypadku osób ze stażem powyżej 20 lat. Zasiłek dla bezrobotnych 2023 w maksymalnym wymiarze wynosi 1304,10 zł brutto w pierwszych 3 miesiącach, natomiast w kolejnych 1024,10 zł.