Hummus

i

Autor: Shutterstock

Złe wieści dla miłośników hummusu i falafeli. Na światowych rynkach brakuje ciecierzycy

2022-07-08 13:25

Problemy na rynku żywności nie ustają. Tym razem mamy złe wieści dla fanów kuchni Bliskiego Wschodu. Według danych Global Pulse Confederation globalne dostawy ciecierzycy, z której robi się m.in. hummus i falafele, mogą spaść nawet o 20 proc. w tym roku. Jak podaje money.pl to efekt pogody i wojny, która zakłóciła łańcuchy dostaw, podnosząc ceny żywności.

Ciecierzyca, zwana też cieciorką to bardzo popularna roślina z gatunku bobowatych, której ziarna są częstym składnikiem potraw kuchni bliskowschodniej i śródziemnomorskiej. Jednym z najsłynniejszych dań są falafele, kotleciki z ciecierzycy smażone w głębokim tłuszczu oraz hummus. Ciecierzycę dodaje się także do słynnego dania tażin. Ciecierzyca jest obecnie podstawą wyżywienia wegetarian i wegan. Używa się jej do zup, gulaszy, curry oraz sałatek.

Dostawy ciecierzycy spadają na całym świecie

Reuters podaje, że rolnicy w Stanach Zjednoczonych, które są czwartym eksporterem ciecierzycy, zasiali w tym roku mniej ciecierzycy, ze względu na złą pogodę, która uniemożliwiła wiosenne zasiewy, Ważniejsze były bardziej dochodowe uprawy, takie jak pszenica i kukurydza. Główni nabywcy z Azji Południowej i regionu śródziemnomorskiego próbują zdobyć malejące zapasy amerykańskie, ponieważ dostawy kurczą się na całym świecie. Zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw dodatkowo nasilają się ze względu na wojnę na Ukrainie. Zarówno Rosja jak i Ukraina są znaczącymi producentami ciecierzycy.

Tańczące z promocjami 6.07.2022

Navneet Singh Chhabra, dyrektor Shree Sheela International, globalnej firmy handlującej i pośredniczącej w handlu ciecierzycą powiedział agencji, że sankcje mające na celu ograniczenie dostępu Rosji do światowego systemu finansowego również utrudniły zakupy produktów rolnych.

Rosja eksportuje około 200 do 250 tys. ton ciecierzycy rocznie. Kiedy w lutym rozpoczęła się wojna, dostawy zostały zniszczone — powiedział Reutersowi Navneet Singh Chhabra - Problemy z dostawami spowodowały rosnące ceny. Niektórzy kupcy musieli wysłać kontenery ciecierzycy wagonami kolejowymi, tym samym wybierając droższe i dłuższe trasy, aby zrealizować zamówienia.

Globalny popyt na ciecierzycę przewyższa dostawy

 Jak podaje money.pl  - ceny ciecierzycy na amerykańskich półkach sklepowych skoczyły o 12 proc. w stosunku do ubiegłego roku i prawie 17 proc. do okresu przed pandemią. Według najnowszych danych NielsenIQ ceny hummusu wzrosły o 6,9 proc. od 2019 roku. Według danych handlowych i badań Shree Sheela International globalny popyt przewyższa dostawy. Turcja wprowadziła zakaz eksportu, podczas gdy plony w Meksyku zmniejszyły się z powodu problemów pogodowych. W Australii, która jest głównym eksporterem ciecierzycy, rolnicy zmagali się z zalanymi polami, a sprzedawcy walczyli o miejsce w kontenerach na statkach oceanicznych.

Zobacz też: Polacy tną wydatki na restauracje. Inflacja bije po kieszeni

Sonda
Czy w związku z wojną na Ukrainie obawiasz się drastycznych podwyżek cen żywności?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki