Prezydent Rosji Władimir Putin

i

Autor: AP PHOTO/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO, POOL

Putin słono zapłaci za wojnę na Ukrainie. Rosji zaczyna brakować pieniędzy

2022-07-07 13:08

Kreml jest gotowy do cięcia planów wydatków o 24 mld funtów w związku z sankcjami nałożonymi przez Zachód na Rosję - informuje portal money.pl za "The Daily Telegraph". Jak donoszą także rosyjskie media, okrojone mają zostać budżety na obronę, technologię i transport. Przyczyną cięć jest wywołana przez Rosję wojna na Ukrainie. Putin może mieć spore problemy z budżetem Rosji.

Wojna na Ukrainie przyczyną cięć budżetowych w Rosji. Sankcje nałożone przez Zachód problemem Putina

Jak informuje brytyjski dziennik “The Daily Telegraph”, w ciągu najbliższych trzech lat rosyjski budżet zostanie zmniejszony o ponad 1, 6 bln rubli, czyli 24 mld funtów. W 2023 r. wydatki będą niższe o 557 mln rubli niż w poprzednich latach. Przyczyną cięć jest wywołana przez Rosję wojna na Ukrainie. Dziennik zwraca uwagę na to, że większość wydatków Putin przeznacza na swoje wojsko, a kasa Kremla zasilana jest przez ceny energii, które obecnie są wyższe.

Plany Putina mają na celu zrównoważenie budżetu, ale spowodują także mniejsze wydatki na naukę, transport, technologię, programy państwowe i obronę.

Kongres 590 - Bartosz Marczuk, PFR

Rosja pogrążona. Przez inflację zaczyna brakować pieniędzy

Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie inflacja spadała. Pod koniec 2021 r. utrzymywała się na poziomie 4,44 proc. Obecnie jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Jak ocenił amerykański dziennik “Newsweek”, na działania wojenne Putin przeznacza ok. 900 mln dolarów dziennie. W skład tej kwoty wchodzi m.in. pensja żołnierzy, sprzęt wraz z jego naprawą, amunicja, a także pociski manewrujące, których cena wynosi ok. 1,5 mln dolarów za sztukę. Przeanalizowano, że do końca 2022 r. Rosja będzie stratna o 110-120 mld dolarów.

Sonda
Czy po zakończeniu wojny należy wznowić kontakty gospodarcze z Rosją?

Czy NATO odstraszy Putina?

Włącz podcast i dowiedz się, czy sojusz zapewni nam bezpieczeństwo.

Listen to "Większa liczba wojsk i nowe bazy NATO. Czy to wystarczy żeby odstraszyć Rosję?" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany